Weekly scoreboard for the March 23 edition

 

These are the scores for games played between Monday, March 12 and Sunday, March 19. For more in depth coverage, read us in print or on-line.

Boys Swimming

Class LL Finals

Wednesday, March 14

At Wesleyan University, Middletown

(Diving finals were Tuesday, March 6 at Hamden HS)

Team results—(22 teams) 1, Greenwich, 833; 2, Fairfield Prep, 643.5; 3, Staples, 593; 4, Ridgefield, 514; 5, Glastonbury, 446.5; 6, Norwalk-McMahon, 278.5; 7, Newtown, 270.5; 8, Southington, 253; 9, Cheshire, 219; 10, Westhill-Stamford, 212; 11, Manchester, 135; 12, Hamden, 129; 13, Trumbull, 102; 14, Platt-Maloney, 100; 15, Fairfield Coop, 91.5; 16, East Hartford, 89; 17, Bristol Coop, 77; 18, Bran-Guil, 72.5; 19, NFA, 63; 20, Danbury, 46; 21, West Haven, 44; 22, Crosby-Wat.Career, 32.

INDIVIDUAL RESULTS*

200 med relay—(21 relays) 1, Fairfield Prep, 1:32.78; 2, Ridgefield, 1:33.78; 3, Staples, 1:36.95; 4, Greenwich, 1:38.22; 5, Newtown, 1:39.59; 6, Glastonbury, 1:39.66; 7, Cheshire, 1:40.17; 8, Westhill-Stamford, 1:40.33; 9, Southington (Tyler Heidgerd, Brendon Egan, Evan Bender, Alexander Kuhr), 1:41.83; 10, Norwalk-McMahon, 1:44.51; 11, Platt-Maloney, 1:47.46; 12, Manchester, 1:48.09; 13, East Hartford, 1:49.64; 14, Trumbull, 1:49.68; 15, Hamden, 1:50.3; 16, NFA, 1:51.77; 17, Danbury, 1:56.67; 18, Fairfield Coop, 1:58.5; 19, Bran-Guil, 1:58.63; 20, West Haven, 1:58.89; 21, Crosby-Wat.Career, 2:02.26.

200 free—(24 athletes) 1, Kieran Smith, Ridgefield, 1:35.18; 2, Connor Hunt, Ridgefield, 1:43.09; 3, Nicolas Ortega, Staples, 1:43.26; 4, Charles Clark, Greenwich, 1:44.1; 5, Christopher Walker, Glastonbury, 1:44.97; 6, Kirk Schultz, Greenwich, 1:45.16; 7, Henry Velazquez, Norwalk-McMahon, 1:46.84; 8, Scott Adler, Staples, 1:47.9; 9, Ben Brewer, Cheshire, 1:45.1; 10, Brody Biebel, Fairfield Prep, 1:45.84; 11, Anthony Daccache, Fairfield Prep, 1:46.15; 12, Andres Ruh, Greenwich, 1:47.16; 13, Tyler Heidgerd, Southington, 1:49.32; 14, Jack Rogers, Fairfield Prep, 1:49.41; 15, Mackenzie Baxter, Greenwich, 1:49.65; 16, Charlie Nadel, Staples, 1:49.72; 17, Aidan Henry, Bran-Guil, 1:49.05; 18, Christopher Dauser, Norwalk-McMahon, 1:50.17; 19, Sam Hanke, Cheshire, 1:51.98; 20, David Lawrence, Newtown, 1:52.5; 21, Charles West, Staples, 1:54.17; 22, Rick Irving, Newtown, 1:54.52; 23, William Garneau, Glastonbury, 1:54.68; 24, Kevin zyskowski, Westhill-Stamford, 1:55.17.

200 IM—(24 athletes) 1, Stephan Todorovic, Greenwich, 1:52.71; 2, Andrew Bornstein, Ridgefield, 1:52.77; 3, Richard Nolan, Fairfield Prep, 1:54.69; 4, McAllistar Milne, Glastonbury, 1:55.38; 5, John McNab, Staples, 1:56.09; 6, Ryan Lynch, Greenwich, 1:56.85; 7, Thomas Lewis, Greenwich, 1:57.4; 8, Blake Rainey, Staples, 1:58.31; 9, Joseph Cannata, Cheshire, 1:58.39; 10, Peter Fagerholm, Newtown, 1:59.39; 11, Justin Lovro, Staples, 2:00.2; 12, Mateo Roldan, Norwalk-McMahon, 2:00.45; 13, Ethan Keyes, Fairfield Prep, 2:02.04; 14, John Jee, Greenwich, 2:02.46; 15, Andrew Lydon, Fairfield Prep, 2:04.31; 16, Gabriel Bartolome, Bristol Coop, 2:05.35; 17, Christopher Davis, Glastonbury, 2:01.56; 18, Michael Annesley, Newtown, 2:03.29; 19, Andrew Dong, Ridgefield, 2:04.46; 20, Adam Kang Kim, Glastonbury, 2:06.22; 21, Evan Fuller, Glastonbury, 2:07.01; 22, Alec Keblish, Fairfield Prep, 2:07.19; 23, Eythan Jiang, East Hartford, 2:07.49; 24, Nathan Wang, Staples, 2:08.42.

50 free—(24 athletes) 1, Oliver Rus, Fairfield Prep, 20.24; 2, Liam Colleran, Fairfield Prep, 21.82; 3, William Bryant, Ridgefield, 21.83; 4, Tyler Cusano, Hamden, 21.98; 5, Josiah Tarrant, Staples, 22.01; 6, Patrick King, Greenwich, 22.04; 7, Stanislav Yarmoussik, Fairfield Prep, 22.09; 8, Dashiell Hunter, Staples, 22.24; 9, William Duffy, Fairfield Prep, 22.07; 10, Segundo Rienhardt, Greenwich, 22.43; 11, Mark Merson, Greenwich, 22.52; 12 (tie), Colby Delia, Newtown, and Nicolas de la Sierra, Greenwich, 22.6; 14, Alexander Kuhr, Southington, 22.77; 15, Joshue Balderrama, Norwalk-McMahon, 22.94; 16, Daniel Lee, Glastonbury, 23.2; 17, Andrew Yu, Ridgefield, 23.06; 18, Brant Barbera-Hwang, Glastonbury, 23.17; 19, Mason Suba, Newtown, 23.32; 20, Gavin Egerton, Ridgefield, 23.34; 21, Jordon Jang, Westhill-Stamford, 23.38; 22, Justin Bacon, Staples, 23.41; 23, Brian Egan, Southington, 23.45; 24, Blaise Bible, East Hartford, 23.93.

Diving—(28 athletes) 1, Kevin Bradley, Norwalk-McMahon, 572.1; 2, Devon Satir, Greenwich, 537.95; 3, Ethan Godfrey, Glastonbury, 450.85; 4, Sergei Shaw, Greenwich, 447.95; 5, Nicholas Jefferson, Glastonbury, 428.85; 6, Caitlin Inall, Ridgefield, 421.1; 7, Joel Satir, Greenwich, 409.55; 8, Chase Galayda, Southington, 409.4; 9, Kyle Gaynor, Newtown, 407.75; 10, Jason Bagdasarian, Glastonbury, 398.95; 11, Michael McNulty, Greenwich, 370.9; 12, Joshua Salem, Trumbull, 363.15; 13, Jaylon Nixon, Platt-Maloney, 319.05; 14, Emerson Suski, Southington, 316.6; 15, Jay Desroches, Hamden, 303.35; 16, Noah Duncan, Cheshire, 300.05; 17, Brayden Klein, Staples, 287.7; 18, Terrance Boyd-Nordstrom, Hamden, 285.85; 19, Quint Bartush, Norwalk-McMahon, 280.95; 20, Richard Kral, Fairfield Prep, 272.55; 21, Jonah Heiser, Hamden, 253.5; 22, Briana Montoya-Medina, Crosby-Wat.Caree, 252.75; 23, Kian Siadat, Southington, 245.6; 24, Megan Romaniello, Crosby-Wat.Caree, 225.35; 25, John Howard, Fairfield Prep, 161.15; 26, Benjamin Ragozzine, Southington, 158.55; 27, Sebastian Rutkowski, Bristol Coop, 148.9; 28, David Tilton, Norwalk-McMahon, 135.7.

100 fly—(24 athletes) 1, Ben Feldman, Westhill-Stamford, 49.62; 2, Stephan Todorovic, Greenwich, 51.55; 3, Ben Brewer, Cheshire, 52.0; 4, Colin Zorger, Manchester, 52.5; 5, Stanislav Yarmoussik, Fairfield Prep, 52.75; 6, James Pascale, Greenwich, 52.79; 7, Henry Velazquez, Norwalk-McMahon, 52.84; 8, Luke Hruska, Ridgefield, 53.68; 9, Josiah Tarrant, Staples, 52.77; 10, Kevin Tierney, Glastonbury, 53.26; 11, Michael Annesley, Newtown, 53.75; 12, Linney O’Malley, Ridgefield, 53.98; 13, Jacob West, Staples, 54.09; 14, Adam Kang Kim, Glastonbury, 54.23; 15, Timothy Turnbull, Fairfield Prep, 54.38; 16, Anthony Meglin, East Hartford, 54.61; 17, Austin Twiss, Staples, 54.06; 18, Brendon Egan, Southington, 54.42; 19, Jack Rogers, Fairfield Prep, 54.48; 20, Joshue Balderrama, Norwalk-McMahon, 54.82; 21, Christopher Davis, Glastonbury, 54.91; 22, Jack Bound, Greenwich, 55.05; 23, Mason Suba, Newtown, 55.07; 24, Andrew Yu, Ridgefield, 55.27.

100 free—(24 athletes) 1, John McNab, Staples, 47.12; 2 (tie), Christopher Walker, Glastonbury, and Charles Clark, Greenwich, 47.28; 4, Tyler Cusano, Hamden, 47.46; 5, William Duffy, Fairfield Prep, 47.66; 6, Mackenzie Baxter, Greenwich, 48.23; 7, Patrick King, Greenwich, 48.64; 8, Segundo Rienhardt, Greenwich, 49.12; 9, William Bryant, Ridgefield, 48.58; 10, Daniel Duffy, Fairfield Prep, 50.31; 11, Andrew Dong, Ridgefield, 50.55; 12, Gavin Egerton, Ridgefield, 50.56; 13, Kevin zyskowski, Westhill-Stamford, 50.94; 14, Daniel Lee, Glastonbury, 51.07; 15, Andrew Lydon, Fairfield Prep, 51.08; 16, Sebastion Brice, Westhill-Stamford, 51.39; 17, Brant Barbera-Hwang, Glastonbury, 50.62; 18, Noah Luby, Manchester, 51.22; 19, Xavier Williams, Newtown, 51.31; 20, Evan Bender, Southington, 51.53; 21, Rick Irving, Newtown, 51.84; 22 (tie), Lucas Hoin, Fairfield Prep, and Cristian Davalos, Norwalk-McMahon, 52.55; 24, William Garneau, Glastonbury, 53.1.

500 free—(24 athletes) 1, Kieran Smith, Ridgefield, 4:21.37; 2, Connor Hunt, Ridgefield, 4:37.96; 3, Nicolas Ortega, Staples, 4:42.02; 4, Kirk Schultz, Greenwich, 4:47.25; 5, McAllistar Milne, Glastonbury, 4:47.61; 6, Brody Biebel, Fairfield Prep, 4:48.35; 7, Blake Rainey, Staples, 4:50.0; 8, James Pascale, Greenwich, 4:55.57; 9, Christian Lanuza, Greenwich, 4:51.61; 10, Thomas Cass, Greenwich, 4:52.97; 11, Aidan Henry, Bran-Guil, and Jack Mocarski, Fairfield Coop, 4:57.8; 13, Charles West, Staples, 4:59.84; 14, Derek Melanson, Southington, 4:59.92; 15, Nick Lott, Staples, 4:59.99; 16, Colin Zorger, Manchester, 5:01.99; 17, David Lawrence, Newtown, 5:01.5; 18, Quintin Kimmel, Southington, 5:02.9; 19, Evan Levine, Cheshire, 5:05.97; 20, Rohit Gunda, Trumbull, 5:05.99; 21, Jason Rubb, Glastonbury, 5:06.06; 22, Timothy Turnbull, Fairfield Prep, 5:08.45; 23, Pablo Parizot, Norwalk-McMahon, 5:10.71; 24, Liam Woods, Fairfield Prep, 5:11.63.

200 free relay—(21 relays) 1, Fairfield Prep, 1:24.61; 2, Ridgefield, 1:26.54; 3, Greenwich, 1:27.28; 4, Staples, 1:27.73; 5, Glastonbury, 1:29.73; 6, Norwalk-McMahon, 1:30.87; 7, Southington (Brian Egan, Brendon Egan, Quintin Kimmel, Alexander Kuh), 1:31.95; 8, Newtown, 1:32.41; 9, Fairfield Coop, 1:35.98; 10, Trumbull, 1:36.43; 11, Hamden, 1:36.9; 12, Manchester, 1:37.77; 13, Bristol Coop, 1:38.83; 14, NFA, 1:38.91; 15, Platt-Maloney, 1:40.34; 16, West Haven, 1:45.99; 17, Bran-Guil, 1:40.15; 18, Danbury, 1:43.22; 19, Westhill-Stamford, 1:43.93; 20, Crosby-Wat.Career, 1:44.12; 21, East Hartford, 1:46.84.

100 back—(24 athletes) 1, Liam Colleran, Fairfield Prep, 51.22; 2, Kevin Tierney, Glastonbury, 53.64; 3, Tyler Heidgerd, Southington, 53.9; 4, Ethan Keyes, Fairfield Prep, 54.01; 5, Scott Adler, Staples, 54.2; 6, Austin Twiss, Staples, 54.27; 7, Luke Hruska, Ridgefield, 54.34; 8, Sam Hanke, Cheshire, 54.38; 9, Peter Fagerholm, Newtown, 54.2; 10, Matthew Li, Greenwich, 54.7; 11, Nicholas Malchow, Greenwich, 54.97; 12, Mateo Roldan, Norwalk-McMahon, 56.26; 13, Andrew Daur, Greenwich, 56.45; 14, Justin Lovro, Staples, 56.76; 15, Sebastion Brice, Westhill-Stamford, 56.77; 16, Eythan Jiang, East Hartford, 58.0; 17, Alexander Plavoukos, Greenwich, 56.32; 18, Evan Fuller, Glastonbury, 56.98; 19, Matthew Johnston, Ridgefield, 57.71; 20, Derek Melanson, Southington, 58.21; 21, Flynn Coffey, Fairfield Prep, 58.35; 22, Evan Bender, Southington, 58.96; 23, Ethan Fielding, Cheshire, 59.42; 24, Nick Lott, Staples, 1:00.09.

100 breast—(24 athletes) 1, Oliver Rus, Fairfield Prep, 54.25; 2, Ben Feldman, Westhill-Stamford, 55.61; 3, Andrew Bornstein, Ridgefield, 56.68; 4, Dashiell Hunter, Staples, 58.24; 5, Jacob West, Staples, 58.54; 6, Thomas Lewis, Greenwich, 58.66; 7, Richard Nolan, Fairfield Prep, 59.18; 8, Joseph Cannata, Cheshire, 1:00.02; 9, Anthony Daccache, Fairfield Prep, 59.93; 10, Alec Keblish, Fairfield Prep, 1:00.34; 11, Ryan Lynch, Greenwich, 1:00.5; 12, Jordon Jang, Westhill-Stamford, 1:01.66; 13, Christopher Dauser, Norwalk-McMahon, 1:02.07; 14, Christian Lanuza, Greenwich, 1:02.56; 15, Matthew Lourenco, Greenwich, 1:02.63; 16, Colby Delia, Newtown, 1:02.97; 17, Colton Litwinczyk, Bristol Coop, 1:01.68; 18, Jeffrey Ng, NFA, 1:03.39; 19, Brendon Egan, Southington, 1:03.63; 20, Linney O’Malley, Ridgefield, 1:04.04; 21, Harrison Hua, Cheshire, 1:04.38; 22, Gabriel Bartolome, Bristol Coop, 1:04.65; 23, Richmond Le, Cheshire, 1:04.89; 24, Spencer Miller, Glastonbury, 1:05.32.

400 free relay—(21 relays) 1, Greenwich, 3:11.88; 2, Staples, 3:14.92; 3, Glastonbury, 3:15.48; 4, Ridgefield, 3:17.18; 5, Fairfield Prep, 3:18.88; 6, Norwalk-McMahon, 3:18.89; 7, Westhill-Stamford, 3:20.87; 8, Newtown, 3:21.56; 9, Cheshire, 3:21.93; 10, Southington (Evan Bender, Brian Egan, Quintin Kimmel, Tyler Heidgerd), 3:22.02; 11, Manchester, 3:32.52; 12, Platt-Maloney, 3:33.28; 13, East Hartford, 3:36.4; 14, Bristol Coop, 3:37.4; 15, Fairfield Coop, 3:40.43; 16, Trumbull, 3:42.22; 17, Bran-Guil, 3:42.7; 18, Danbury, 3:52.35; 19, West Haven, 3:52.91; 20, Crosby-Wat.Career, 4:03.73; 21, NFA, 4:14.57.

*Medals are awarded to the top 6 athletes in the fastest heat of each event and to the top 6 divers. The top 24 swimming performances from the 4 divisional championships combined qualify for the CT State Open.

 

CT State Open

Diving: Thursday, March 15 at Bulkeley HS, Hartford

Swimming: Saturday, March 17 at Yale University, New Haven

Team Scores—(48 teams) 1, Greenwich, 487.5; 2, Fairfield Prep, 457; 3, Staples, 408; 4, Ridgefield, 373; 5, Pomperaug, 302.5; 6, Darien, 281; 7, New Canaan, 264; 8, Glastonbury, 262; 9, Amity, 258; 10, Weston, 225; 11, Holy Cross, 218; 12, Cheshire, 141; 13, Norwalk-McMahon, 125; 14, Westhill-Stamford, 116; 15, South Windsor, 113; 16, Hand-Madison, 110; 17, Wethersfield, 101; 18, Newtown, 99; 19, Seymour, 97; 20, Fitch-Stonington, 84; 21, Conard, 69; 22 (tie), Southington and Haddam-Killingworth, 68; ; 24, Notre Dame-WH, 66; 25, Xavier, 52; 26 (tie), Avon and Hall, 50; 28, Brookfield, 40; 29, Hamden, 38; 30, Sheehan, 30; 31, Berlin, 28; 32, Granby Memorial, 27; 33, Bethel, 22; 34, Immaculate, 20; 35, Naugatuck, 15; 36 (tie), Wilton, Manchester, and Barlow, 14; 39, Shelton, 13; 40 (tie), Sacred Heart and Suffield-East Windsor, 12; 42, Newington, 11; 43 (tie), North Haven and Simsbury, 6; 45, Masuk, 5; 46, New Fairfield, 3; 47, Kaynor Tech, 2; 48, Foran, 1.

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

200 med relay—(24 relays) 1, Fairfield Prep, 1:31.56; 2, Ridgefield, 1:32.56; 3, Amity, 1:35.72; 4, Staples, 1:37.21; 5, Darien, 1:37.51; 6, Greenwich, 1:37.78; 7, Holy Cross, 1:38.31; 8, Weston, 1:38.37; 9, Cheshire, 1:38.88; 10, Westhill-Stamford, 1:38.98; 11, Pomperaug, 1:39.18; 12, Glastonbury, 1:39.48; 13, Hall, 1:40.41; 14, Newtown, 1:40.78; 15, Wethersfield, 1:40.82; 16, Xavier, 1:41.54; 17, Conard, 1:41.77; 18, Southington (Tyler Heidgerd, Brendon Egan, Evan Bender, Alexander Kuhr), 1:41.92; 19, Hand-Madison, 1:41.97; 20, Suffield-East Windsor, 1:42.41; 21, Haddam-Killingworth, 1:42.59; 22, Naugatuck, 1:43.14; 23, South Windsor, 1:44.72; DQ, New Canaan.

Diving—(24 athletes) 1, Kevin Bradley, Norwalk-McMahon, 515.15; 2, Owen Stevens, Darien, 505.35; 3, Devon Satir, Greenwich, 504.7; 4, Wiley Schmidt, Darien, 499.8; 5, Brendan Downey, Avon, 451.4; 6, James Ragusa, New Canaan, 443.7; 7, Sergei Shaw, Greenwich, 441.55; 8, Hadden Gaunt, Wethersfield, 440.7; 9, Andrew Buehler, Sheehan, 430.9; 10, Justin Corres, Brookfield, 429.1; 11, Chase Galayda, Southington, 428.0; 12, Liam Simmons, Weston, 414.8; 13, Jason Bagdasarian, Glastonbury, 395.35; 14, Caitlin Inall, Ridgefield, 395.0; 15, Jackson Camporin, New Canaan, 389.6; 16, Joel Satir, Greenwich, 389.35; 17, Ethan Godfrey, Glastonbury, 387.3; 18, Nicholas Jefferson, Glastonbury, 385.45; 19, Malaki Tatum, Simsbury, 380.3; 20, Michael McNulty, Greenwich, 357.95; 21, Uranik Klobucishta, Amity, 357.35; 22, Jason Rickenbacher, South Windsor, 346.45; 23, Matheus Silva, Kaynor Tech, 325.75; 24, Marcas Racevicius, Holy Cross, 318.9.

200 free relay—(24 relays) 1, Fairfield Prep, 1:24.29; 2, Ridgefield, 1:25.9; 3, Staples, 1:26.83; 4, Greenwich, 1:26.89; 5, Pomperaug, 1:27.2; 6, New Canaan, 1:28.77; 7, Glastonbury, 1:29.27; 8, South Windsor, 1:29.72; 9, Weston, 1:30.46; 10, Fitch-Stonington, 1:30.77; 11, Holy Cross, 1:31.0; 12, Norwalk-McMahon, 1:31.28; 13, Newtown, 1:31.36; 13, Amity, 1:31.36; 15, Southington (Brian Egan, Brendon Egan, Quintin Kimmel, Alexander Kuhr), 1:31.44; 16, Avon, 1:31.49; 17, Hand-Madison, 1:31.53; 18, Conard, 1:31.67; 19, Berlin, 1:31.77; 20, Sheehan, 1:32.28; 21, Wilton, 1:32.48; 22, Notre Dame-WH, 1:32.52; 23, North Haven, 1:33.4; 24, Haddam-Killingworth, 1:33.56.

100 back—(24 athletes) 1, Liam Colleran, Fairfield Prep, 50.9; 2, Colin MacKellar, Pomperaug, 51.91; 3, Spencer Erickson, Darien, 52.1; 4, Lucas Racevicius, Holy Cross, 52.22; 5, Christopher Weber, Granby Memorial, 53.11; 6, Christopher Wu, Hand-Madison, 53.43; 7, Austin Twiss, Staples, 53.52; 8, Alexander Chernysh Jr, Conard, 53.73; 9, Ethan Keyes, Fairfield Prep, 53.89; 10, Peter Fagerholm, Newtown, 54.13; 11, Blake Fulton, Wethersfield, 54.33; 12, Sam Hanke, Cheshire, 54.45; 13, Tyler Heidgerd, Southington, 54.47; 14, Nicholas Malchow, Greenwich, 54.49; 15, Kevin Tierney, Glastonbury, 54.67; 16, Scott Adler, Staples, 54.73; 17, Luke Hruska, Ridgefield, 54.76; 18, Gianfranco Pozzolini, New Canaan, 54.96; 19, Daniel Chen, Hand-Madison, 55.25; 20, Liam Connors, Brookfield, 55.34; 21, Connor Henry, Darien, 55.4; 22, Kyle Mazziotti, Haddam-Killingworth, 55.61; 23, Andrew Kulp, New Fairfield, 55.87; 24, Matthew Li, Greenwich, 55.95.

Leave a Reply