Weekly scoreboard for the Oct. 13 edition

 

These are the scores for games played between Monday, Oct. 2 and Sunday, Oct. 8. For more in depth coverage, read us in print or on-line.

Boys Soccer

Southington 2, NW Catholic 1

Monday, Oct. 2

At NW Catholic HS, West Hartford

Southington                 01 01 — 02

NW Catholic                 00 01 — 01

First half—1, Eli Rodriguez (Alexis Frausto), SHS, 27:06.

Second half—2, DeAnte Anderson (John Myles), NWC, 27:30; 3, Rodriguez (Marek Kryzanski), SHS, 10:23.

Shots—SHS, 11. NWC, 14.

Saves—John Griffin, SHS, 7. Jack Zapata, NWC, 7.

Corners—SHS, 3. NWC, 4.

Records—SHS, 2-4-2. NWC, 2-4-1.

 

Southington 2, Bristol Eastern 0

Friday, Oct. 6

At Southington

Bristol Eastern           00 00 — 00

Southington                 00 02 — 02

First half—No scoring.

Second half—1, Colin Burdette (Kieran Tindall), SHS, 6:56; 2, Hayden Burbank, SHS, 3:55.

Shots—BEHS, 13. SHS, 17.

Saves—Tom Tefoe, BEHS, 5. John Griffin, SHS, 8.

Corners—BEHS, 5. SHS, 3.

Records—BEHS, 3-5-1. SHS, 3-4-2.

Girls Soccer

Southington 1, NW Catholic 0

Monday, Oct. 2

At Southington

NW Catholic                 00 00 — 00

Southington                 01 00 — 01

First half—1, Kelly Dolly, SHS.

Second half—No scoring.

Shots—NWC, 2. SHS, 26.

Saves—Sophia Boudreaux, NWC, 14. Olivia Sherwood, SHS, 2.

Records—NWC, 2-6. SHS, 5-3.

 

Southington 8, Platt 0

Friday, Oct. 6

At Platt HS, Meriden

Southington                 06 02 — 08

Platt                               00 00 — 00

First half—1, Ariana Gazaferi (Kelly Doyle), SHS; 2, Alexa Imme, SHS; 3, Imme (Natalie Verderame), SHS; 4, Alijah Vega (Ariana Gazaferi), SHS; 5, Doyle (Imme), SHS; 6, Shannon Litchfield (Abby Sowa), SHS.

Second half—7, Verderame (Ally Carr), SHS; 8, Michaela Nafito, SHS.

Shots—SHS, 20. PHS, 1.

Saves—Deborah Hannigan, SHS, 1. Martha Chatman, PHS, 8.

Records—SHS, 6-3. PHS, 1-7-1.

Girls Volleyball

Southington 3, NW Catholic 0

(25-8, 25-15, 25-8)

Monday, Oct. 2

At NW Catholic HS, West Hartford

HIGHLIGHTS—Southington: Jenna Martin, 8-for-10 serving, 2 aces, 5 attacks, 1 kill, 3 digs; Hannah Zelina, 9-for-10 serving, 12 attacks, 7 kills, 1 block, 8 digs; Julia Wells, 4-for-5 serving, 3 aces, 2 attacks, 1 kill, 4 digs; Stephanie Zera, 12-for-12 serving, 2 aces, 37 assists, 1 attack, 5 digs; Lynsey Danko, 5 digs; Brooke Cooney, 13-for-14 serving, 1 ace, 16 attacks, 6 kills, 1 dig; Emily Tinyszin, 6-for-6 serving, 4 aces, 5 attacks, 1 kill, 1 block; Nolyn Allen, 2 digs; Erica Bruno, 13 attacks, 9 kills; Haley Larrabee, 12-for-15 serving, 6 aces, 12 attacks, 5 kills, 2 digs; Cassidy Herrick, 1-for-1 serving, 3 digs; Sarah Myrick, 12 attacks, 7 kills, 1 dig.

NW Catholic: Kat Jacobs, 4 aces; Kayla Midney, 12 digs.

Records—SHS, 7-1. NWC, 2-8.

 

Southington 3, Platt 0

(25-14, 25-13, 25-14)

Wednesday, Oct. 4

At Southington

HIGHLIGHTS—Southington: Jenna Martin, 17-for-17 serving, 4 aces, 6 digs; Hannah Zelina, 1-for-2 serving, 10 attacks, 4 kills, 1 dig; Julia Wells, 9-for-11 serving, 1 dig; Stephanie Zera, 11-for-12 serving, 4 aces, 35 assists, 3 attacks, 1 kill, 3 digs; Lynsey Danko, 3 digs; Brooke Cooney, 12-for-12 serving, 1 ace, 13 attacks, 7 kills, 3 digs; Emily Tinyszin, 2-for-2 serving, 1 dig; Nolyn Allen, 6-for-6 serving, 1 ace, 12 digs; Erica Bruno, 16 attacks, 6 kills, 1 block, 1 dig; Haley Larrabee, 9-for-11 serving, 2 aces, 18 attacks, 8 kills, 7 digs; Sarah Myrick, 19 attacks, 9 kills, 1 dig.

Platt: Jennifer Rita, 4-for-6 serving, 1 ace, 7 attacks, 1 kill, 2 blocks, 9 digs; Alexandria Gill, 1-for-3 serving, 4 attacks, 2 digs; Kiara Lopez, 6-for-8 serving, 1 ace, 17 attacks, 6 kills, 4 blocks, 4 digs; Lillian Montana, 2-for-2 serving, 1 attack, 5 digs; Aaliyh Burnley, 2 attacks, 1 block; Vanessa Isyk, 3-for-5 serving, 24 attacks, 3 kills,1 block, 8 digs; Machaila Arjavich, 8-for-8 serving, 9 attacks, 1 kill, 4 digs; Juliann Pellegrino, 3-for-3 serving, 1 ace, 3 digs; Caitlyn Hart, 5-for-6 serving, 2 aces, 12 assists, 5 attacks, 1 block, 7 digs; Kallan Doyon, 2-for-2 serving, 3 attacks, 1 kill.

Records—SHS, 8-1. PHS, 5-4.

 

Southington 3, EO Smith 1

(18-25, 25-19, 25-20, 25-23)

Friday, Oct. 6

At EO Smith HS, Storrs

HIGHLIGHTS—Southington: Jenna Martin, 14-for-15 serving, 3 aces, 6 digs; Hannah Zelina, 7-for-10 serving, 1 ace, 30 attacks, 11 kills, 3 blocks, 4 digs; Julia Wells, 4-for-6 serving, 1 ace, 1 dig; Stephanie Zera, 14-for-16 serving, 1 ace, 45 assists, 2 attacks, 4 digs; Lynsey Danko, 3 digs; Brooke Cooney, 12-for-15 serving, 13 attacks, 2 kills, 2 blocks, 5 digs; Nolyn Allen, 8-for-12 serving, 2 aces, 3 attacks, 22 digs; Erica Bruno, 21 attacks, 8 kills, 2 blocks, 1 dig; Haley Larrabee, 14-for-18 serving, 2 aces, 22 attacks, 9 kills, 11 digs; Sarah Myrick, 29 attacks, 15 kills, 2 blocks.

EO Smith: No stats available.

Records—SHS, 9-1. EOS, 8-2.

Cross Country

Boys Results

Hall 15, Southington 49

Hall 19, Simsbury 44

Southington 22, Simsbury 34

Tuesday, Oct. 3

3.1 miles, 218 runners

At Stratton Brook Park, Simsbury

SELECTED RESULTS

1, Trey Cormier, Hall, 16:59.1; 2, Solomon Davis, Simsbury, 17:00.6; 3, Joshua Fernandes, Hall, 17:23.7; 4, Willem Landis, Hall, 17:27.7; 5, Miller Anderson, Hall, 17:28.1; 6, Dylan Rendon, Hall, 17:37.2; 7, Jacob Rocheleau-Captain, Hall, 17:37.9; 8, Conner Leone, Southington, 17:39.5; 9, Patrick Daly, Hall, 17:40.7; 15, Shane Leone, Southington, 18:10.7; 17, Sean Young, Southington, 18:19; 19, Owen Wollenberg, Simsbury, 18:24.2; 20, Matthew Penna, Southington, 18:40.3; 21, Ryan Slesinski, Southington, 18:45.2; 23, Mitchell Rakowski, Simsbury, 18:58.3; 27, Connor Richard, Simsbury, 19:17.1; 30, Marcel Prat, Southington, 19:22.3; 31, Malaki Tatum, Simsbury, 19:24.6; 34, Tyler Strong, Southington, 19:34.1; 39, Riley Griffiths, Simsbury, 19:43.5; 44, Ian Wehrly, Simsbury, 20:03.

Record—SHS, 5-2

 

Wickham Invitational

Saturday, Oct. 7

3.1 miles, 87 runners

At Wickham Park, Manchester

Championship Division

Team results (by place)—(12 teams) 1, Xavier, 53; 2, Staples, 66; 3, Tolland, 135; 4, Hall, 138; 5, Nashua North (NH), 167; 6, Shelton, 179; 7, Glastonbury, 181; 8, Manchester, 198; 9, Cheshire, 200; 10, East Catholic, 222; 11, Southington, 257; 12, Lyman Memorial, 257.

Team results (by time)—(12 teams) 1, Xavier, 1:23:19; 2, Staples, 1:24:08; 3, Hall, 1:26:51; 4, Tolland, 1:27:02; 5, Nashua North (NH), 1:28:20; 6, Shelton, 1:28:43; 7, Glastonbury, 1:28:50; 8, Manchester, 1:29:26; 9, Cheshire, 1:29:43; 10, East Catholic, 1:30:37; 11, Lyman Memorial, 1:32:23; 12, Southington, 1:32:34.

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

1, Brendan Murray, Cheshire, 15:58; 2, Robert Dillon, Shelton, 16:15; 3, David Vorbach, Nashua North (NH), 16:17; 4, Joe Pearl, Manchester, 16:19; 5, Kenneth Little, Derby, 16:20; 6, William Landowne, Staples, 16:29; 7, Dillon Selfors, Xavier, 16:30; 8, Benjamin Seiple, Staples, 16:31; 9, Owen Curran, Xavier, 16:33; 10, Heath Olivieri, East Catholic, 16:34; 29, Conner Leone, Southington, 17:29; 55, Sean Young, Southington, 18:30; 60, Matthew Penna, Southington, 18:44; 62, Ryan Slesinski, Southington, 18:51; 71, Shane Leone, Southington, 19:00; 72, Tanner Sperry, Southington, 19:00; 85, Jeff Hannigan, Southington, 19:58.

Girls Results

Hall 19, Simsbury 36

Hall 16, Southington 47

Simsbury 19, Southington 44

Tuesday, Oct. 3

3.1 miles, 119 runners

At Stratton Brook Park, Simsbury

SELECTED RESULTS

1, Jenna Zydanowicz, Hall, 19:06.2; 2, Rose Kitz, Hall, 20:32.4; 3, Francesca Lynch, Hall, 20:51.7; 4, Erin McGuinness, Hall, 21:23.3; 5, Madison Knapp, Simsbury, 22:13.0; 6, Kate Kemnitz, Southington, 22:19.0; 7, Hannah Thode, Simsbury, 22:19.5; 8, Kayla Greene, Simsbury, 22:19.9; 9, Elsa Martin, Simsbury, 22:20.2; 10, Hannah Baxer, Hall, 22:20.6; 11, Grace Stewart, Simsbury, 22:21.2; 12, Grace O’Bryan, Simsbury, 22:25.5; 13, Ellie Masters, Simsbury, 22:27.0; 15, Isabella Livingston, Hall, 22:31.1; 16, Hannah Maidman, Hall, 22:32.8; 18, Natalia Adamczyk, Southington, 22:49.5; 21, Kailey Schmarr, Southington, 23:11.6; 26, Isabella Scalise, Southington, 24:23.9; 27, Sarah Minkiewicz, Southington, 24:24.2; 29, Kelly Koba, Southington, 24:56.2; 30, Meghan Sheline, Southington, 24:56.9.

Record—SHS, 3-4.

 

Wickham Invitational

Saturday, Oct. 7

3.1 miles, 37 runners

At Wickham Park, Manchester

Championship Division

Team results (by place)—(6 teams) 1, Glastonbury, 15; 2, Cheshire, 86; 3, Shelton, 99; 4, Immaculate, 99; 5, Tolland, 101; 6, Southington, 123.

Team results (by time)—(6 teams) 1, Glastonbury, 1:42:14; 2, Cheshire, 1:49:36; 3, Immaculate, 1:50:27; 4, Tolland, 1:50:51; 5, Shelton, 1:51:03; 6, Southington, 1:53:43.

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

1, Erin McGill, Glastonbury, 20:13; 2, Alexandra Ross, Glastonbury, 20:14; 3, Brittany Anderson, Glastonbury, 20:26; 4, Angela Braga, Glastonbury, 20:38; 5, Grace Sparrow, Glastonbury, 20:43; 6, Taylor Mascetta, Immaculate, 20:45; 7, Kaylen Hughes, Glastonbury, 21:13; 8, Lauren Daddi, Cheshire, 21:17; 9, Anna Weissenberg, Shelton, 21:22; 10, Amanda Naylor, Glastonbury, 21:25; 16, Natalia Adamczyk, Southington, 21:44; 20, Kailey Schmarr, Southington, 22:04; 21, Sarah Minkiewicz, Southington, 22:16; 29, Isabella Scalise, Southington, 22:53; 37, Laini Pizzitola, Southington, 24:46.

Field Hockey

Hall 3, Southington 0

Tuesday, Oct. 3

At Southington

Hall                                 01 02 — 03

Southington                 00 00 — 00

First half—1, Chloe Nordyke, HHS, 17:42.

Second half—2, Elizabeth Pillow, HHS, 3:16; Natalie Hucker (Olivia Pomerleau), HHS, 1:38.

Corners—HHS, 9. SHS, 5.

Shots—HHS, 20. SHS, 13.

Saves—Anna Bobruff, HHS, 7. Maddie Belfonti, SHS, 13.

Records—HHS, 4-2. SHS, 2-5.

 

Southington 3, Wethersfield 0

Friday, Oct. 6

At Wethersfield

Southington                 01 02 — 03

Wethersfield                00 00 — 00

First half—1, Jenna Sheehan (Emma Doran, Julia Jackman), SHS, 11:46.

Second half—2, Anna Laone, SHS, 25:46; 3, Sheehan (Jackman, Doran), SHS, 24:38.

Corners—SHS, 5. WHS, 3.

Shots—SHS, 5. WHS, 12.

Saves—Maddie Belfonti, SHS, 8. Kaleigh Sullivan, WHS, 3.

Records—SHS, 3-5. WHS, 2-6-1.

Girls Swimming

Hall 93, Southington 77

Wednesday, Oct. 4

At Southington YMCA

200 med relay—1, SHS (Meghan Hammarlund, Julie Duszak, Maddie Symecko, Olivia Fournier), 1:57.19; 2, HHS; 3, HHS.

200 free—1, Emma Nordquist, HHS, 2:03.75; 2, Andie Nadeau, SHS; 3, Kelly Tiernan, HHS; 4, Alissa Palmer, HHS; 5, Kara Zazzaro, SHS.

200 IM—1, Aislinn Mitchell, HHS, 2:17.03; 2, Charlotte Otis, HHS; 3, Symecko, SHS; 4, Emily LaSpada, HHS; 5, Jenna Famiglietti, SHS.

50 free—1, Fournier, SHS, 25.33; 2, Duszak, SHS; 3, Maggie Mantz, HHS; 4, Gina Perugini, SHS; 5, Georgia Finley, HHS.

100 fly—1, Mitchell, HHS, 1:59.72; 2, Hammarlund, SHS; 3, Tiernan, HHS; 4, Lindsey Schmucker, HHS; 5, Kayla-Thanh Nguyen, SHS.

100 free—1, Fournier, SHS, 55.33; 2, Mantz, HHS; 3, Aeva Silverman, HHS; 4, Perugini, SHS; 5, Zazzaro, SHS.

500 free—1, Nordquist, HHS, 5:38.59; 2, Nadeau, SHS; 3, Finley, HHS; 4, Julia Holland, SHS; 5, Gina Calo, SHS.

200 free relay—1, HHS, 1:45.22; 2, SHS (Duszak, Perugini, Nadeau, Fournier); 3, HHS.

100 back—1, Hammarlund, SHS, 1:04.56; 2, Silverman, HHS; 3, Symecko, SHS; 4, Grace Crespi, HHS; 5, Sophia Shaughnessy, HHS.

100 breast—1, Duszak, SHS, 1:12.64; 2, Patrycja Zajac, SHS; 3, Otis, HHS; 4, LaSpada, HHS; 5, Schmucker, HHS.

400 free relay—1, HHS, 3:56.72; 2, SHS (Nadeau, Symecko, Zazzaro, Hammarlund); 3, HHS.

Record—SHS, 4-1.

 

Southington 95, Farmington 81

Friday, Oct. 6

At Miss Porters School, Farmington

200 med relay—1, SHS (Maddie Symecko, Julie Duszak, Meghan Hammarlund, Olivia Fournier), 1:58.38; 2, FHS; 3, SHS (Abigail Lo Presti, Kayla-Thanh Nguyen, Patrycja Zajac, Jessica Monte).

200 free—1, Andie Nadeau, 2:08.27; 2, Pamela Qiao, FHS; 3, Kara Zazzaro, SHS; 4, Nicole Sabio, FHS; 5, Anny Moquette, SHS.

200 IM—1, Symecko, SHS, 2:30.22; 2, Adessa Noyes, SHS; 3, Meera Neelati, FHS; 4, Olivia Peszko, FHS.

50 free—1, Duszak, SHS, 25.72; 2, Morgan McClutchy, FHS; 3, Olivia Kuczynski, FHS; 4, Gianna Perugini, SHS; 5, Monte, SHS.

Diving—1, Liz Beaulieu, SHS, 174.95; 2, Lily Roy, FHS; 3, Anita Ghodsi, FHS; 4, Alyssa Albiach, SHS.

100 fly—1, Hammarlund, SHS, 1:04.8; 2, McClutchy, FHS; 3, Nguyen, SHS; 4, Zajac, SHS; 5, Nina Spineti, FHS.

100 free—1, Fournier, SHS, 55.36; 2, Nadeau, SHS; 3, Qiao, FHS; 4, Perugini, SHS; 5, Sabio, FHS.

500 free—1, Zazzaro, SHS, 6:24.67; 2, Julia Holland, SHS; 3, Gina Calo, SHS; 4, Neelati, FHS; 5, Alexa Simpson, FHS.

200 free relay—1, SHS (Fournier, Hammarlund, Nadeau, Duszak), 1:47.44; 2, SHS (Perugini, Noyes, Moquete, Monte).

100 back—exhibition.

100 breast—exhibition.

400 free relay—exhibition.

Record—SHS, 5-1.

Football

Southington 45, Hall 0

Friday, Oct. 6

At Hall HS, West Hartford

Southington                 10 21 07 07 — 45

Hall                                 00 00 00 00 — 00

First Quarter

SHS—Tim O’Shea 51 pass from Will Barmore (Evan Johanns kick), 9:45.

SHS—FG Johanns 21, 4:18.

Second Quarter

SHS—Shaun Wagner 42 kickoff return (Johanns kick), 11:10.

SHS—Tanner LaRosa 4 run (Johanns kick), 4:55.

SHS—Joe Koczera blocked punt returned (Johanns kick), 2:36.

Third Quarter

SHS—Jimmy Ringrose 57 pass from Barmore (Johanns kick), 4:28.

Fourth Quarter

SHS—Dillon Kohl 4 run (Johanns kick), 8:25.

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING—Southington (24-60): Tanner LaRosa, 10-33; Ian Agnew, 8-14; Dillon Kohl, 3-12; Will Barmore, 3-1. Hall (25-(-21)): Devin Richards, 8-8; Mike Luna, 2-6; Desmond Richards, 3-2; John McHale, 1-1; Matt Keller, 2-(-2); Alex Dobbins, 9-(-36).

PASSING—Will Barmore, SHS, 12-22-1, 257 yards; Alex Dobbins, HHS, 4-11-1, 13 yards; Matt Keller, HHS, 1-4-0, (-1) yards.

RECEIVING—Southington (12-257): Tim O’Shea, 3-65; Jimmy Ringrose, 2-62; Jaimie Lamson, 2-52; Jacob Flynn, 2-23; Tanner LaRosa, 1-28; Jacob Drena, 1-16; Drew Downey, 1-11. Hall (5-12): James Gadue, 3-7; Tom Cravedi, 2-5.

Records—SHS, 5-0. HHS, 1-4.

Leave a Reply