Weekly scoreboard for the Jan. 20 edition

These are the scores for games played between Monday, Jan. 9 and Sunday, Jan. 15. For more in depth coverage, read us in print or on-line.

Boys Basketball

Southington 51, Hall 39

Monday, Jan. 9

At Southington

Hall                                 17 08 03 11 — 39

Southington                 13 06 16 16 — 51

HALL (39)—Megel Hudson, 4-3-14; Matthew Berson, 1-1-3; Chase Thompson, 1-0-2; James DeCrisantis, 3-0-7; Maxwell Boyd, 0-1-1; Michael Verrengia, 2-0-4; Daniel Brocke, 3-0-6; Ricquon Tyson, 1-0-2. Totals: 14-5-39.

SOUTHINGTON (51)—Jeremy Mercier, 5-5-15; Tim O’Shea, 2-3-7; Mike DeFeo, 3-0-6; Brendan Taylor, 4-4-14; Andrew Lohneiss, 2-2-6; Colin Burdette, 0-3-3; Cam Clynes, 0-0-0; Jack Herms, 0-0-0. Totals: 16-17-51.

Three point field goals—HHS (3): Hudson (3). SHS (2): Taylor (2).

Records—HHS, 5-2. SHS, 2-4.

 

Southington 50, Conard 49

Thursday, Jan. 12

At West Hartford

Southington                 15 06 20 09 — 50

Conard                          19 15 04 11 — 49

SOUTHINGTON (50)—Jeremy Mercier, 6-1-13; Tim O’Shea, 2-0-4; Brendan Taylor, 1-2-5; Andrew Lohneiss, 8-1-20; Colin Burdette, 2-0-4; Jack Herms, 2-0-4; Mike Mauro, 0-0-0; Tim Walsh, 0-0-0; Will Barmore, 0-0-0. Totals: 21-4-50.

CONARD (49)—Aiden Maloney, 6-7-13; Casey Shane, 2-0-4; Ajaye Fair, 3-4-10; Josh Rostrepo, 1-0-2; Silas Rivers, 1-0-2; Kevin Puleo, 3-0-8; Eman Adelani, 0-0-0. Totals: 16-11-49.

Three point field goals—SHS (4): Taylor, Lohneiss (3). CHS (6): Maloney (4), Puleo (2).

Records—SHS, 3-4. CHS, 2-6.

 

Southington 40, Bristol Eastern 37

Saturday, Jan. 14

At Bristol Eastern

Southington                 08 12 13 07 — 40

Bristol Eastern           02 12 13 10 — 37

SOUTHINGTON (40)—Jeremy Mercier, 7-2-16; Tim O’Shea, 1-1-3; Brendan Taylor, 3-2-9; Andrew Lohneiss, 1-0-2; Mike DeFeo, 3-1-8; Colin Burdette, 0-0-0; Jack Herms, 0-0-0; Mike Mauro, 1-0-2. Totals: 16-6-40.

BRISTOL EASTERN (37)—Tyler Mason, 0-0-0; Rod Jenkins, 7-7-22; Nate Silva, 1-0-3; Jake Violette, 3-2-10; Carter Dziedzic, 1-0-2; Camryn Tate, 0-0-0; Justin Blake, 0-0-0; Ariza Kolloverja, 0-0-0; Mac Goulet, 0-0-0; Tom Gonzales, 0-0-0; Adam Case, 0-0-0. Totals: 12-9-37.

Three point field goals—SHS (2): Taylor, DeFeo. BE (4): Jenkins, Silva, Violette (2).

Records—SHS, 4-4. BE, 3-7.

Girls Basketball

Hall 71, Southington 56

Monday, Jan. 9

At West Hartford

Southington                 18 09 07 22 — 56

Hall                                 18 15 15 23 — 71

SOUTHINGTON (56)—Brianna Harris, 3-3-11; Maggie Meehan, 4-14-23; Katie D’Agostino, 2-2-6; Kristen Longley, 0-0-0; Diane Williams, 0-0-0; Madison Hulten, 0-0-0; Hartlee Meier, 6-1-15; Megan Mikosz, 0-1-1. Totals: 15-21-56.

HALL (71)—Olivia Desburiers, 0-0-0; Amber Raisner, 13-2-33; Siobahn Boyle, 0-0-0; Lexi Gellerman, 3-3-10; Madison Mandyck, 8-0-15; Jenna Zydanowicz, 0-0-0; Marie Cotter, 2-0-4; Caroline O’Keefe, 2-0-4; Olivia Bonee, 1-3-5. Totals: 28-9-71.

Three point field goals—SHS (5): Harris (2), Meehan, Meier (2). HHS (6): Raisner (4), Gellerman, Mandyck.

Records—SHS, 3-5. HHS, 8-2.

 

Conard 56, Southington 50

Thursday, Jan. 12

At Southington

Conard                          17 11 16 12 — 56

Southington                 08 15 10 17 — 50

CONARD (56)—Lena Proietti, 2-3-8; Delaney Connors, 5-1-12; Rachel Chezick, 0-0-0; Gillian Haverty, 0-0-0; Lizz Ladd, 3-0-8; Abby Capone, 0-2-2; Maggie Venora, 4-0-8; Tatianna St.Juste, 6-6-18. Totals: 20-12-56.

SOUTHINGTON (50)—Brianna Harris, 5-1-12; Maggie Meehan, 7-5-20; Katie D’Agostino, 1-2-4; Kristen Longley, 1-0-2; Diane Williams, 0-0-0; Madison Hulten, 1-0-2; Hartlee Meier, 3-1-10; Megan Mikosz, 0-0-0. Totals: 18-9-50.

Three point field goals—CHS (4): Proietti, Connors, Ladd (2). SHS (5): Harris, Meehan, Meier (3).

Records—CHS, 9-1. SHS, 4-5.

 

Southington 51, Wethersfield 48

Saturday, Jan. 14

At Wethersfield

Southington                 11 16 10 14 — 51

Wethersfield                17 07 13 11 — 48

SOUTHINGTON (51)—Brianna Harris, 5-1-12; Maggie Meehan, 6-10-24; Katie D’Agostino, 0-0-0; Kristen Longley, 0-0-0; Madison Hulten, 0-1-1; Hartlee Meier, 5-1-14. Total: 16-13-51.

WETHERSFIELD (48)—Katie McDonald, 0-0-0; Aleah Livingston, 3-0-6; Payton Viner, 3-1-7; Evelyn Deveux, 2-0-4; Maeve Foley, 1-0-3; Kate Parker, 5-0-10; Juliana Mandile, 0-2-2; Nicole Gwynn, 5-1-11; Cheyenne-Mone Smith, 2-1-5. Totals: 21-5-48.

Three point field goals—SHS (6): Harris, Meehan (2), Meier (3). WHS (1): Foley.

Records—SHS, 5-5. WHS, 6-5.

Wrestling

Southington 49, Platt 21

Wednesday, Jan. 11

At Southington

220—Rich Rivera, SHS, pin Chris Bonilla, PHS, 2:25.

285—Nick Martone, PHS, pin Rich Zayas, SHS, 3:24.

106—Caleb Brick, SHS, dec. James Ronclini, PHS, 5-2.

113—Jacob Cardozo, SHS, pin Victor Torres, PHS, 1:43.

120—Jeremy Palonco, PHS, pin Jason Brault, SHS, 4:30.

126—Kyle Solomon, SHS, major dec. Antonio Alfano, SHS, 18-5.

132—Shaun Wagner, SHS, pin Andrew McCarty, PHS, 2:36.

138—Tagan Welch, SHS, pin Devyn McCarty, PHS, 2:37.

145—Mannash Carlson, PHS, pin Tim Budnik, SHS, 2:02.

152—Austin Abacherli, SHS, forfeit.

160—Billy Carr, SHS, dec. Mahmoud Hassan, PHS, 7-4.

170—Paul Calo, SHS, dec. Ben Stratton, PHS, 4-0.

182—Cole Brock, SHS, pin Isaiah Ronda, PHS, 4:45.

195—James Burrus, PHS, dec. Julian Robles, SHS, 2-1.

Records—SHS, 8-1.

 

Eastern States Tournament

Friday, Jan. 13-Saturday, Jan. 14

At Sullivan County CC, Loch Sheldrake, N.Y.

SHS Results

Caleb Brick (99)—(Overall: 0-2). L: Christian Gannone, Eastport, 15-0 tech fall. L: Picariello, Mensinck, 1:48 pin.

Jacob Cardozo (113)—(Overall: 0-2). L: Dave Bonjean-Alpart, Poly Prep, 0:34 pin. L: Ben LeBlanc, Danbury, 0:33 pin.

Tagan Welch (132)—(Overall: 0-2). L: Alfredo Luna, Xavier, 4-2 dec. L: Seth Schulman, Scarsdale, 12-2 major dec.

Austin Abacherli (145)—(Overall: 2-2). Bye. L: John Colletti, Long Beach, 17-2 tech fall. W: Cameron Hanwright, Center Moriches, 0:26 pin. W: Shaun Burgos, Pine Bush, 13-5 major dec. L: Jonah Cavallo, Jamesville Dewitt, 3-1 dec.

Paul Calo (152)—(Overall: 1-2). L: Charlie Grygas, Duanesburg, 3-1 dec. W: Matt Majoy, Syosset, 2:14 pin. L: Aaron Wolk, Horace Greeley, 1:32 pin.

Richie Rivera (220)—(Overall: 1-2). L: Stephen Nader, Horace Greeley, 4:44 pin. W: Horace Duke, Middletown, 0:36 pin. L: Matt Defrancis, Eastport S Manor, forfeit.

Indoor Track

East Coast Invitational Meet

Friday, Jan. 13

At Providence, R.I.

SELECTED GIRLS RESULTS

Championship division

Shot put—(20 athletes) 1, Brittany Jones, Bloomfield, 45’0”; 2, Amanda Howe, Southington, 39’11.0”; 3, Cameron Garabian, Seekonk, 39’10.5”; 4, Ani Armenakyan, Toll Gate, 38’3.0”; 5, Arian Brown, Bloomfield, 35’6.0”; 6, Samantha Andrews, Lincoln High, 35’5.75”.

Hammer throw—(19 athletes) 1, Gianna Rao, Ponaganset, 58’9.75”; 2, Molly Botts, Cranston East, 50’0.25”; 3, Samantha Andrews, Lincoln High, 48’10.5”; 4, Brittany Jones, Bloomfield, 48’6.25”; 5, Annika Kelly, Barrington, 47’10.0”; 6, Joanangelly Mata, Mt. Pleasant, 47’4.5”; 9, Amanda Howe, Southington, 44’9.25”.

Emerging scholastic division

Shot put—(94 athletes) 1, Audreyrose Wooden, Seekonk, 32’3.5”; 2, Carolyn Tracy, Bishop Fenwi, 31’10.5”; 3, Kathryn Houle, Cumberland, 30’3.0”; 4, Allison Forand, LaSalle, 30’2.25”; 5, Voski Armenakyan, Toll Gate, 30’1.0”; 6, Sophia Burrows, Dighton’Reho, 29’10.75”; 47, Julia Groll, Southington, 25’4.75”; 53, Deborah Hannigan, Southington, J24’1.5”; 72, Delaney Farr, Southington, 21’0.0”; 73, Lauren Laius, Southington, J19’8.5”; 82, Jess Kerchis, Southington, 19’1.5”; 85, Ashley Schiffer, Southington, 18’9.5”.

Hammer throw—(51 athletes) 1, Melissa Mejia, Classical, 40’6.75”; 2, Breanna Flores, Wethersfield, 40’5.75”; 3, Katherine Santiago, Classical, 39’10.75”; 4, Marissa Henley, Woonsocket, 39’10.0”; 5, Lea Fusco, Coventry, 38’10.75”; 6, Katrina Kurowski, Woonsocket, 38’0.25”; 27, Julia Groll, Southington, J30’6.0”.

Long jump (scholastic)—(30 athletes) 1, Adja Sackor, Worcester Te, 19’2.0”; 2, Jahleah Harris, Bloomfield, 17’9.75”; 3, Alyssa Zee, Ashland, 17’6.75”; 4, Juliette Nadeau, North Readin, 17’6.0”; 5, Adia Cavalier, Bloomfield, 17’2.75”; 6, Cheyenne Brown, Bloomfield, 16’9.25”; 29, Tayler Riddick, Southington, 14’9.0”.

High jump—(22 athletes) 1, Kalli’ana Botelho, Griswold, 5’4.0”; 2, Patricia Douglas, Brookline, J5’4.0”; 3, Sharde Johnson, Emma Willard, 5’2.0”; 4, Ally Lewis, NFA, J5’2.0”; 5 (tie), Monique Anderson, Bloomfield; Alexandria Montagano, LaSalle, and Rachel Mews, Central, 5’0.0”; 22, Allie Brown, Southington, J4’6.0”.

Pole vault—( athletes) 1, Rachel Hill, North Readin, 10’6.0”; 2, Megan Biscoglio, Southington, 9’6.0”; 3, Christy Teska, Maynard, J9’6.0”; 4, Hannah Leahy, Lunenburg, 9’0.0”; 5, Alex Guertin, Smithfield, J9’0.0”; 6, Shannon Sweeney, Plainfield, 8’6.0”.

55m hurdles—(74 athletes) 1, Zaidra James, Bloomfield, 8.38; 2, Caroline Reiner, North Shore, 8.76; 3, Kalli’ana Botelho, Griswold, 8.82; 4, Cameryn Nichols, Bishop Guert, 8.87; 5, Eva McCool’Guglielmo, South Kingst, 8.91; 6, Casey Gannon, Toll Gate, 8.98; 67, Lily Scalise, Southington, 11.61; 68, Julia Mcpherson, Southington, 11.63; 73, Victoria Godlewski, Southington, 12.07.

55m—(121 athletes) 1, Cassidy Palmer, Bloomfield, 7.18; 2, Kelley Abunaw, Emma Willard, 7.44; 3, Caroline O’Neil, Hand, 7.5; 4, Alyssa Zee, Ashland, 7.51; 5, Laura Murphy, East Greenwi, 7.53; 6, Patricia Douglas, Brookline, 7.59; 50, Adeline Kilgore, Southington, 8.0; 57, Samantha Przybylski, Southington, 8.04; 85, Rylee Van Epps, Southington, 8.24.

400m—(116 athletes) 1, Corinne Kennedy, Lebanon, 56.93; 2, Laura Murphy, East Greenwi, 58.74; 3, Caroline O’Neil, Hand, 1:00.13; 4, Jillian Mars, Bloomfield, 1:00.66; 5, Isabella Gentil, East Greenwi, 1:01.17; 6, Adja Sackor, Worcester Te, 1:01.32; 18, Natalie Verderame, Southington, 1:03.94; 111, Danielle Flynn, Southington, 1:15.95; 116, Anna Laona, Southington, 1:19.68.

800m—(72 athletes) 1, Gianna Mastromatteo, Saint Peter’, 2:19.18; 2, Leinni Valdez, Hope, 2:20.62; 3, Lisbeth Valdez, Hope, 2:22.36; 4, Sarah Roffman, Littleton, 2:24.11; 5, Meredith Griffin, North Readin, 2:24.68; 6, Emma Hartzel, Littleton, 2:27.09; 11, Kate Kemnitz, Southington, 2:31.09; 40, Kelly Doyle, Southington, 2:42.52; 41, Sarah Minkiewicz, Southington, 2:42.93; 43, Marissa Matthews, Southington, 2:43.08; 46, Isabella Scalise, Southington, 2:43.49; 53, Anny Moquette, Southington, 2:44.66; 69, Amanda Perkowski, Southington, 2:59.53.

1 mile—(85 athletes) 1, Leya Salis, Bedford, 5:03.93; 2, Grace Connolly, LaSalle, 5:06.73; 3, Caroline Fischer, Bishop Guert, 5:07.59; 4, Sarah Roffman, Littleton, 5:07.73; 5, Rebecca Durham, Milford, 5:09.74; 6, Emily Kane, LaSalle, 5:12.9; 43, Kate Kemnitz, Southington, 5:50.72; 51, Isabella Scalise, Southington, 5:59.23; 81, Laini Pizzitola, Southington, 6:27.83; 85, Amanda Perkowski, Southington, 6:37.01.

2 mile—(18 athletes) 1, Alex Matsis, Milford, 11:36.81; 2, Sydney Bagus, Smithfield, 11:36.91; 3, Jillian Callahan, Plymouth Sou, 11:42.16; 4, Megan Scott, Adv. Math an, 11:47.71; 5, Catherine Riley, Tyngsborough, 11:57.82; 6, Micaela Ashby, Brunswick, 12:04.06; 12, Catherine Myers, Southington, 13:12.74.

4x200m—(42 relays) 1, Bloomfield, 1:46.74; 2, Westerly, 1:49.55; 3, Ashland, 1:50.08; 4, West Warwick, 1:51.37; 5, Central, 1:51.65; 6, Bishop Guertin, 1:51.66; 24, Southington, 1:57.56; 33, Southington, 2:02.66; 38, Southington, 2:08.3.

4x200m—(23 relays) 1, Bloomfield, 4:11.05; 2, Bishop Guertin, 4:11.46; 3, Westerly, 4:15.94; 4, Mount St. Charles, 4:16.3; 5, Hand, 4:18.77; 6, LaSalle, 4:20.02; 14, Southington, 4:31.54.

 

SELECTED BOYS RESULTS

Emerging scholastic division

Shot put—(82 athletes) 1, Zach Petrecca, LaSalle, 42’1.75”; 2, Sean Ovalles, East Greenwi, 42’0.5”; 3, Brandon Bednarik, Joseph Case, 41’8.0”; 4, Alton Kimbrough, Amityville, 41’5.75”; 5, Tye Skeldon, Cumberland, 40’10.5”; 6, Wonder Louis, Uniondale, 40’8.25”; 28, Mike Steminsky, Southington, 35’1.75”; 52, Dan Mullin, Southington, 31’5.5”; 57, Keegan Jarvis, Southington, 30’10.0”; 58, MacDonald Zach, Southington, 30’6.5”; 64, Spencer Sterling, Southington, 28’11.5”.

Long jump—(23 athletes) 1, Anthony Shepard, South Kingst, 22’8.0”; 2, Emmanuel Oguntoye, Amityville, 22’2.0”; 3, Kerron Gonzales, Amityville, 21’9.5”; 4, Jacob Slowik, NFA, 21’0.5”; 5, Andrew Chabon, Brookline, 20’11.0”; 6, Sam Feingold’Gardner, Brookline, 20’10.0”; 9, Tyson Harris, Southington, 20’6.25”; 13, Ian Agnew, Southington, 20’2.0”; 19, Kolby Rogers, Southington, 19’2.5”; 22, Anthony Mondo, Southington, 18’7.0”.

Pole vault—( athletes) 1, Julio Almanzar, Classical, 13’0.0”; 2, Thorin Cardente, North Kingst, J13’0.0”; 3, Alex Schwindt, Fitch, 12’0.0”; 4, Christopher Weir, NFA, J12’0.0”; 5, Kyle Swanson, Bishop Guert, 11’6.0”; 6, Joseph Andrews, East Lyme, J11’6.0”; 7, Zach Burliegh, Southington, 11’0.0”.

55m hurdles—(61 athletes) 1, Dawshawn Williams, Uniondale, 7.73; 2, Ethan Famiano, Bishop Hendr, 7.79; 3, Davide Pittilini, Lynnfield, 7.81; 4, Danny Renwick, Old Rocheste, 7.88; 5, Will Hopkins, Old Rocheste, 7.9; 6, Aisel King, Uniondale, 7.98; 40, Elijah Rodriguez, Southington, 9.45; 56, Russell Hotchkiss, Southington, 10.26; 61, Craig McPherson, Southington, 11.92.

55m—(113 athletes) 1, Donatien Djero, Central, 6.51; 2, Terrance Hinds, Amityville, 6.58; 3, Dylan Hatajik, East Lyme, 6.59; 4, Christopher Borzor, Uniondale, 6.63; 5, Khamal Saunders, Saint John’s, 6.66; 6, Kerron Gonzales, Amityville, 6.67; 13, Tyler Cyr, Southington, 6.9; 55, John Carreiro, Southington, 7.18; 61, Kolby Rogers, Southington, 7.22; 63, Ian Agnew, Southington, 7.22; 73, Casey Selinske, Southington, 7.3.

400m—(95 athletes) 1, Donatien Djero, Central, 50.25; 2, Austin Wolo, Central, 50.86; 3, Theo Burba, Newton North, 51.31; 4, Zachary Padula, West Warwick, 53.06; 5, Chris Ciullo, Mount St. Ch, 53.28; 6, Tyson Harris, Southington, 53.4; 68, Cameron Coulombe, Southington, 59.4; 72, Joe Verderame, Southington, 59.59; 76, Teagan Duffy, Southington, 59.86; 79, Casey Selinske, Southington, 1:00.16; 90, Dan Butlien, Southington, 1:02.35.

800m—(67 athletes) 1, Nathan Coogan, North Provid, 1:59.57; 2, Shawn Carlson, Bishop Fenwi, 2:00.52; 3, Nikolas Reygadas, Toll Gate, 2:00.57; 4, Nick Fitch, NFA, 2:00.91; 5, Elijah Akindolie, Hope, 2:01.07; 6, Tom Helms, North Readin, 2:03.06; 26, Shane Leone, Southington, 2:14.08; 38, Sean Young, Southington, 2:17.69; 39, Jeffrey Hannigan, Southington, 2:19.33; 52, Jordan McMeans, Southington, 2:24.33; 53, Adam Theriault, Southington, 2:25.26; 54, Nick Benham, Southington, 2:25.72; 59, Tyler Strong, Southington, 2:27.03.

1 mile—(84 athletes) 1, Ben Kovacs, Saint John’s, 4:26.73; 2, Patrick Craemer, Saint John’s, 4:27.18; 3, Benjamin Drezek, Cumberland, 4:28.03; 4, Nick Cehelsky, Toll Gate, 4:29.09; 5, Matt Walker, Westerly, 4:29.37; 6, Christopher McCaffrey, Brockton, 4:30.63; 34, Shane Leone, Southington, 4:58.41; 39, Jordan McMeans, Southington, 4:58.91; 40, Sean Young, Southington, 4:59.69; 41, Jeffrey Hannigan, Southington, 4:59.77; 46, Adam Theriault, Southington, 5:03.16; 77, Tyler Strong, Southington, 5:22.91; 80, Nick Benham, Southington, 5:27.53.

2 mile—(21 athletes) 1, Lucas Aramburu, Brookline, 9:52.06; 2, Brandon Mehlinger, NFA, 9:56.05; 3, David Wollensak, Hopedale, 10:04.58; 4, Jeff Pichie, Burrillville, 10:06.85; 5, Kyle Rendon, Dighton’Reho, 10:17.22; 6, Shane Braz, Peabody, 10:17.86; 12, Conner Leone, Southington, 10:30.11; 13, Mark Murdy, Southington, 10:30.14; 21, James Weil, Southington, 12:11.13.

4x200m—(34 relays) 1, Central, 1:34.5; 2, Newton North, 1:34.74; 3, West Warwick, 1:36.03; 4, Bishop Hendricken, 1:36.31; 5, Central Falls, 1:37.3; 6, Joseph Case, 1:37.95; 13, Southington, 1:39.97; 31, Southington, 1:45.16.

Boys Swimming

Southington 91, East Catholic 70

Friday, Jan. 13

At Southington YMCA

200 med relay—1, SHS (Evan Bender, Brendon Egan, PJ Ramsey, Derek Melanson), 1:51.63; 2, SHS (Sarah Meade, Julie Duszak, Brian Egan, Nick Kelley); 3, ECHS.

200 free—1, Tyler Heidgerd, SHS, 1:57.12; 2, Quintin Kimmel, SHS; 3, Ben Wakefield, SHS; 4, Cody Terra, ECHS; 5, Abhimanyu Goyal, ECHS.

200 IM—1, Bre. Egan, SHS, 2:09.64; 2, Bri. Egan, SHS; 3, Xavier Voss, ECHS; 4, Ryan Asido, SHS; 5, Nick Hess, ECHS.

50 free—1, Zack Blake, SHS, 23.78; Jacob Mella, ECHS; 3, Ben Ockert, ECHS; 4, Jake Holbrook, SHS; 5, Kelley, SHS.

100 fly—1, Melanson, SHS, 59.18; 2, Ramsey, SHS; 3, Voss, ECHS; 4, Holbrook, SHS.

100 free—1, Heidgerd, SHS, 52.88; 2, Wakefield, SHS; 3, Kelley, SHS; 4, Hess, ECHS; 5, Kian Ghiaei, ECHS.

500 free—1, Bri. Egan, SHS, 5:34.47; 2, Kimmel, SHS; 3, Ockert, ECHS; 4, Kyle Buchanan, SHS; 5, Drew Carvar, ECHS.

200 free relay—1, SHS (Blake, Melanson, Ben Wakefield, Ramsey), 1:40.0; 2-5, exhibition.

100 back—exhibition.

100 breast—exhibition.

400 free relay—exhibition.

Record—SHS, 2-0.

Ice Hockey

Enfield-East Granby-Stafford 3, Hall-Southington 1

Saturday, Jan. 14

At Veteran’s Rink, West Hartford

Enfield co-op               00 02 01 — 03

Hall-Southington         00 00 01 — 01

First period—No scoring.

Second period—1, Cameron Gaynor (Robert Vose), E-E-S, 8:52; 2, Ryan Murphy (Connor Juhasz), E-E-S, 8:42.

Third period—3, Miles Aronow (Drew Booth), H-S, 3:45; 4, Juhasz (Jason Marin), E-E-S, 0:18.4.

Penalties—E-E-S, 3 (6:00). H-S, 4 (8:00).

Shots—E-E-S, 13. H-S, 26.

Saves—Zach Monti, E-E-S, 10. Mason Holt, H-S, 25.

Records—E-E-S, 1-5-1. H-S, 2-3-1.

Gymnastics

Southington 131.5, Conard 121.65

Saturday, Jan. 14

At CATS, Cheshire

Vault

Conard (32.05)—1, Isabela Glynn, 8.4; 2, Briana Paparazzo, 8.15; 3, Brynn Sherry, 8.1; 4, Allison Gilson, 7.4.

Southington (33.85)—1, Kayla Birmingham, 8.8; 2, Taryn Meenan, 8.75; 3, Rachel Williams, 8.25; 4, Mychele Vaillancourt, 8.0.

Bars

Conard (28.3)—1, Sherry, 7.9; 2, Glynn, 7.6; 3, Paparazzo, 6.7; 4, Gilson, 6.1.

Southington (31.4)—1 (tie), Kat Rothstein and Birmingham, 8.3; 3, Meenan, 7.5; 4 (tie), Williams and Megan Walsh, 7.3.

Beam

Conard (30.9)—1, Paparazzo, 8.4; 2, Glynn, 8.1; 3, Sherry, 7.5; 4, Gilson, 6.9.

Southington (32.5)—1, Williams, 8.3; 2, Rothstein, 8.2; 3 (tie), Meenan and Victoria Verrilli, 8.0.

Floor

Conard (30.4)—1, Paparazzo, 8.0; 2, Glynn, 7.9; 3, Sherry, 7.4; 4, Gilson, 7.1.

Southington (33.75)—1, Williams, 8.8; 2, Birmingham, 8.55; 3, Rothstein, 8.25; 4, Meenan, 8.15.

All-Around

1, Kayla Birmingham, SHS, 33.45; 2 (tie), Kat Rothstein, SHS, and Rachel Williams, SHS, 32.65; 4, Taryn Meenan, SHS, 32.4; 5, Isabela Glynn, CHS, 32.0; 6, Briana Paparazzo, CHS, 31.25; 7, Brynn Sherry, CHS, 30.9; 8, Allison Gilson, CHS, 27.5.

Records—CHS, 0-2. SHS, 1-0.

Leave a Reply