Weekly scoreboard for the Nov. 2 edition

scoreboard-shs

These are the scores for games played between Monday, Nov. 21 and Sunday, Nov. 27. For more in depth coverage, read us in print or on-line.

football-shs

Football

Southington 47, Cheshire 20

Thursday, Nov. 24

At Southington

Cheshire                       07 10 03 00 — 20

Southington                 06 14 07 20 — 47

First Quarter

CHS—Elijah Allston 2 run (Ethan Bronson kick), 7:18.

SHS—Vance Upham 79 run (kick failed), 4:16.

Second Quarter

CHS—FG Ethan Bronson 30, 11:57.

SHS—Upham 55 pass from Will Barmore (Nick Daddona kick), 8:10.

CHS—Eric Angelone 22 pass from Jack Raba (Bronson kick), 5:36.

SHS—Anthony Plantamuro 23 pass from Barmore (Daddona kick), 0:00.

Third Quarter

CHS—FG Bronson 34, 7:11.

SHS—Upham 4 run (Daddona kick), 4:40.

Fourth Quarter

SHS—Rich Rivera 27 pass from Barmore (Daddona kick), 2:53.

SHS—Upham 1 run (kick failed), 2:16.

SHS—Brandon Kohl 48 run (Daddona kick), 2:01.

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING—Cheshire (26-56): Elijah Allston, 16-60; Bryce Levenduski, 1-5; Eric Angelone, 2-(-1); Jack Raba, 6-(-6); Team, 1-(-2). Southington (41-231): Vance Upham, 26-212; Brandon Kohl, 6-51; Anthony Plantamuro, 2-5; Will Barmore, 4-(-31); Team, 3-(-6).

PASSING—Jack Raba, CHS, 25-42-0, 196 yards; Will Barmore, SHS, 16-29-2, 272 yards.

RECEIVING—Cheshire (25-196): Mike Millea, 13-77; Mike Jeffery, 6-46; Tom Wnuck, 3-47; Eric Angelone, 2-26; Elijah Allston, 1-0. Southington (16-272): Jack Herms, 7-79; Rich Rivera, 4-87; Tim O’Shea, 3-28; Vance Upham, 1-55; Anthony Plantamuro, 1-23.

Records—CHS, 6-4 (9-12 in the series). SHS, 10-0 (46-13 on Thanksgiving since 1958).

football-shs

Powder Puff

Southington 17, New Britain 14 (Overtime)

Monday, Nov. 21

At Southington

New Britain                  00 00 07 07/0 — 14

Southington                 00 07 00 07/3 — 17

First Quarter

No scoring.

Second Quarter

SHS—Michelle Woodruff 10 run (Caroline Kemnitz kick), 4:04.

Third Quarter

NB—#4 56 run (#11 kick), 1:21.

Fourth Quarter

NB—#4 4 run (#11 kick), 6:22.

SHS—Emma Johnston 1 run (Kemnitz kick), 0:36.3.

Overtime

SHS—Kemnitz 20 FG.

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING—New Britain (28-195): #13, 13-57; #1, 7-33; #4, 5-85; #55, 3-20. Southington (38-171): Emma Johnston, 16-48; Michelle Woodruff, 9-54; Kaitlin Semmel, 4-14; Allison Hair, 2-15; Amanda Delorme, 2-11; Lia Pizzitola, 2-4; Hannah Jackman, 2-0; Rylee Van Epps, 1-25.

PASSING—#1, NB, 1-3-0, 22 yards; Hannah Jackman, SHS, 0-3-0, 0 yards.

RECEIVING—New Britain (1-22): #11, 1-22. Southington: none.

MISSED FIELD GOALS—NB, #11, 25 yards.

Records—SHS, 14-11-1 (3-5 in the series). NB, 5-3.

 

Southington 34, Cheshire 14

Tuesday, Nov. 22

At Cheshire

Southington                 00 06 21 07 — 34

Cheshire                       00 07 07 00 — 14

First Quarter

No scoring.

Second Quarter

CHS—Isabel Cuddy 3 run (Amanda Ruszczyk kick), 1:40.

SHS—Morgan Raymond 24 pass from Hannah Jackman (kick failed), 0:02.

Third Quarter

CHS—Alyssa Stevens 41 run (Ruszczyk kick), 9:20.

SHS—Raymond 56 pass from Kelly Graff (Caroline Kemnitz kick), 9:02

SHS—Raymond 10 run (Kemnitz kick), 4:52.

SHS—Rylee Van Epps 20 run (Kemnitz kick), 0:02.

Fourth Quarter

SHS—Amanda Delorme 2 run (Kemnitz kick), 1:17.

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING—Southington (26-171): Rylee Van Epps, 7-49; Morgan Raymond, 7-44; Michelle Woodruff, 3-53; Amanda Delorme, 3-20; Emma Johnston, 3-6; Kaitlin Semmel, 2-(-3); Alison Theriault, 1-2. Cheshire (42-215): Erika Barolli, 15-94; Alyssa Stevens, 12-87; Tori Otlowski, 1-4; Felicia Rosadini, 1-(-6).

PASSING—Hannah Jackman, SHS, 1-5-0, 24 yards; Kelly Graff, SHS, 1-1-0, 56 yards; Alyssa Stevens, 1-10-0, 20 yards.

RECEIVING—Southington (2-80): Morgan Raymond, 2-80. Cheshire (1-20): Rachel Esposito, 1-20.

Records—SHS, 15-11-1 (12-6-1 in the series). CHS, 6-12-1.

track-shs

Cross Country

2016 NXR Northeast Regional 

Saturday, Nov 26

At Bowdoin Park, Wappingers Falls, N.Y.

Boys Results

16 Teams from: NJ, PA, CT, MA, ME, VT, RI, NH

224 Runners, 5000m

Team results—1, Hawks TC, 87:19 (27); 2, Southington, 90:52 (126); 3, Excellerate North, 90:33 (131); 4, Blue Devil XC Club, 91:27 (135); 5, Demon Running Club, 90:58 (142); 6, Old Bridge Track Club, 91:48 (153); 7, Don Bosco, 92:04 (159); 8, Princeton Cranbury TC, 92:18 (185); 9, Minutemen Running Company, 93:08 (191); 10, Ridgefield, 94:09 (233); 11, Chargers X C, 94:30 (263); 12, MOXC, 97:00 (338); 13, Lions Track Club, 101:27 (392); 14, Ramsey Rams, 103:47 (424); 15, Keith Murtha, 105:02 (442); 16, Amherst XC Club, 111:15 (449).

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

1, Austin Maxwell, Demon Running Club, 17:09.1; 2, Ryan Mallozzi, Hawks TC, 17:15.9; 3, Noah Tellier, Excellerate North, 17:16.5; 4, Ty Fisher, UNA-Fisher, 17:20.1; 5, Dylan Manning, Hawks TC, 17:21.7; 6, Mark Murdy, Southington, 17:22.2; 7, Jack Mcmahon, Hawks TC, 17:25.4; 8, Eric Carlson, Hawks TC, 17:36.8; 9, Josh Clift, Hawks TC, 17:38.7; 10, Adrian Pierce, Hawks TC, 17:39.3; 11, Kevin Leight, Old Bridge Track Club, 17:46.8; 12, Pat Donnelly, Don Bosco, 17:47.6; 13, John Fuller, Excellerate North, 17:48; 14, Conner Leone, Southington, 17:48.4; 15, Cooper Brennan, Blue Devil XC Club, 17:49.2; 16, Alex Mansour, Hawks TC, 17:51.3; 17, Amedeo Cubellotti, Hawks TC, 17:54.7; 18, Harry Antone, Hawks TC, 17:54.9; 19, Elliot Wailoo, Princeton Cranbury TC, 17:55.6; 20, Cody Brown, Demon Running Club, 17:55.7; 21, Ty Howley, Ridgefield, 17:57.2; 22, Matt St. Jean, Hawks TC, 17:58.7; 23, Stuart Pollock, Blue Devil XC Club, 18:00.3; 24, Alex Norris, Excellerate North, 18:01.5; 25, Will Ratner, Princeton Cranbury TC, 18:01.7; 35, Jordan McMeans, Southington, 18:23.6; 41, Adam Theriault, Southington, 18:31.4; 57, Tom Murdy, Southington, 18:46.5; 74, Jeffrey Hannigan, Southington, 19:00; 90, Matthew Penna, Southington, 19:09.9; 146, Ryan Slesinski, Southington, 20:18.6; 149, Nicholas Benham, Southington, 20:20.9; 162, Ben Palladino, Southington, 20:42.9; 167, Tyler Strong, Southington, 20:48; 173, Ryan Asido, Southington, 20:56.9; 176, James weil, Southington, 21:11.4; 215, Zach Christensen, Southington, 23:09.8.

Girls Results

37 Teams from NJ, PA, CT, MA, ME, VT, RI, NH

346 Runners, 5000m

Team results—1, Excellerate North, 105:27 (109); 2, Rush-Henrietta T.C., 105:34 (156); 3, Metuchen Harriers, 107:21 (182); 4, Hilton XC Club, 108:20 (207); 5, Flying Dutch, 108:54 (215); 6, Danbury XC Club, 108:04 (216); 7, Dub-C XC Running Club, 108:06 (240); 8, Whippets Footracing Team, 109:41 (257); 9, Rocks XC, 110:08 (285); 10, Washington Township XC Club, 109:52 (290); 11, Express Running Club, 111:00 (328); 12, Greater Rotterdam Road Runners, 110:17 (335); 13, Tewksbury Track Club, 111:32 (358); 14, Goodell’s Victor Running Club, 112:15 (375); 15, Peakua Performers Running Club, 112:02 (380); 16, BHBL Impalas, 112:20 (397); 17, Colts Track Club, 112:42 (399); 18, Glen Head Running Club, 112:52 (420); 19, Falcon TC, 113:03 (432); 20, Hampshire XC Club, 115:12 (535); 21, Lady Tartans Wolf Pack, 115:35 (556); 22, Churchville Running Club, 115:10 (557); 23, Rocks XC (B), 116:06 (577); 24, Radar Running, 116:24 (590); 25, Attleboro A Team, 117:40 (653); 26, H-W XC Club, 117:59 (659); 27, Princeton Cranbury TC, 118:53 (688); 28, Southington, 119:12 (704); 29, MKA Running Club, 119:48 (708); 30, RunningBucs, 119:22 (731); 31, Warriors Track and Field Club, 119:38 (738); 32, Hillsborough XC Club, 120:06 (772); 33, Long Island Alliance, 122:49 (849); 34, Kingsway, 124:36 (884); 35, RC Rams, 129:45 (980); 36, Whippets Footracing Team (B), 135:06 (1065); 37, Baby Got Track, 163:01 (1126).

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

1, Courtney Kitchen, Dub-C XC Running Club, 19:36.1; 2, Bailey Pierce, Rush-Henrietta T.C., 19:39.2; 3, Amanda Stone, Monmouth Track Club, 19:47.4; 4, Lexi Bernard, South Lewis TC, 19:52.4; 5, Haley Riorden, Rush-Henrietta T.C., 20:07.4; 6, Hannah Ielfield, South Lewis TC, 20:10; 7, Wyndom Chace, Excellerate North, 20:10.4; 8, Rachel Hodge, UNA-Hodge, 20:18.6; 9, Kate Zitzmann, UNA-Zitzmann, 20:18.9; 10, Lauren Moore, Danbury XC Club, 20:20.5; 11, Emma Sinisgalli, Greater Rotterdam Road Runners, 20:21; 12, Claire Hanlon, UNA-Hanlon, 20:26; 13, Hali Ielfield, South Lewis TC, 20:31.5; 14, Nina Suss, Metuchen Harriers, 20:34.1; 15, Lily Nunnery, Excellerate North, 20:35.8; 16, Giavanna Tabbachino, Washington Township XC Club, 20:36.1; 17, Quinn Metcalfe, Churchville Running Club, 20:36.3; 18, Samantha Vetter, Kinetic, 20:36.9; 19, Hannah Kennedy, UNA-Kennedy, 20:36.9; 20, Olivia Skylstad, Radar Running, 20:41.5; 21, Kaitlyn Mohr, UNA-Mohr, 20:43.3; 22, Riley Jones, UNA-Jones, 20:45.5; 23, Madeline Quinn, UNA-Quinn, 20:50.7; 24, Rachel Wentnick, Metuchen Harriers, 20:51.5; 25, Maddy Mason, Hilton XC Club, 20:57.5; 99, Isabella Scalise, Southington, 22:18.8; 168, Catherine Myers, Southington, 23:16.5; 198, Laini Pizzitola, Southington, 23:39.2; 237, Amanda Perkowski, Southington, 24:23.6; 290, Taylor Borla, Southington, 25:34.

Leave a Reply