Weekly Scoreboard for the Nov. 25 edition

scoreboard-shs

These are the scores for games played between Sunday, Nov. 13 and Sunday, Nov. 20. For more in depth coverage, read us in print or on-line.

swimming-shs

Girls Swimming

Class LL Finals

Wednesday, Nov. 16

At Southern CT State University, New Haven

*Top 24 swimmers-relays from the 4 divisional meets qualify for the state open.

Team results—1, Greenwich, 854;  2, Ridgefield, 570.5;  3, Staples, 470;  4, McMahon-Norwalk, 431.5;  5, Glastonbury, 391.5;  6, Trumbull, 326;  7, Ludlowe, 301;  8, Westhill-Stamford, 288;  9, Conard, 263.5;  10, Shelton, 258;  11, Newtown, 225;  12, Southington, 148;  13, Fairfield Warde, 119;  14, NFA, 110;  15, East Haven-Cross, 88;  16, East Hartford, 85;  17, West Haven, 70;  18, Hamden, 61;  19, Enfield-Somers, 54;  20, Danbury, 30.

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

200 med relay—1, Ridgefield, 1:46.41; 2, Staples, 1:48.11; 3, Greenwich, 1:48.12; 4, McMahon-Norwalk, 1:51.11; 5, Glastonbury, 1:52.33; 6, Trumbull, 1:53.74; 7, Westhill-Stamford, 1:55.43; 8, Newtown, 1:56.57; 10, Southington (Jessica Piotrowski, Patrycja Zajac, Sam Sagnella, Hannah Olsen), 2:00.31.

200 free—1, Marcella Maguire, Ridgefield, 1:50.81; 2, Anna Turner, Ridgefield, 1:53.16; 3, Emily Warner, Greenwich, 1:54.43; 4, Lillian Clisham, Greenwich, 1:55.64; 5, Megan Phelan, Ludlowe, 1:57.33; 6 (tie), Christine Flood, Greenwich, and Kortney Knudsen, Greenwich, 1:58.08; 8, Lauren Daignault, McMahon-Norwalk, 1:58.16; 24, Kerry Buchanan, Southington, 2:03.32.

50 free—1, Sarah Grinalds, Ludlowe, 23.22; 2, Julia Merrill, Greenwich, 24.08; 3, Simona Visinski, Shelton, 24.35; 4, Ainsleigh Winget, Greenwich, 24.44; 5, Lily Kernaghan, Ludlowe, 24.45; 6, Mackenzie Healy, Staples, 24.52; 7, Louise Kim, Shelton, 24.61; 8, Micaela O’Malley, Ridgefield, 25.91; 13, Olivia Fournier, Southington, 24.82.

100 free—1, Simona Visinski, Shelton, 51.66; 2, Mary Hufziger, Newtown, 51.93; 3, Julia Merrill, Greenwich, 52.23; 4, Emily Warner, Greenwich, 53.2; 5, Lily Kernaghan, Ludlowe, 53.27; 6, Micaela O’Malley, Ridgefield, 53.38; 7, Katie Czulewicz, McMahon-Norwalk, 53.54; 8, Mackenzie Healy, Staples, 54.42; 11, Olivia Fournier, Southington, 54.03.

500 free—1, Sarah Grinalds, Ludlowe, 4:53.45; 2, Anna Turner, Ridgefield, 5:06.21; 3, Michelle Kennedy, Staples, 5:09.51; 4, Kate Bell, Conard, 5:10.66; 5, Grace Moore, Glastonbury, 5:10.99; 6, Kortney Knudsen, Greenwich, 5:11.45; 7, Lillian Clisham, Greenwich, 5:11.96; 8, Nancie Ziegler, Trumbull, 5:16.84; 21, Kerry Buchanan, Southington, 5:31.06.

200 free relay—1, Ludlowe, 1:37.08; 2, Greenwich, 1:39.21; 3, Shelton, 1:39.29; 4, McMahon-Norwalk, 1:39.82; 5, Ridgefield, 1:40.31; 6, Trumbull, 1:41.51; 7, Glastonbury, 1:42.7; 8, Staples, 1:42.95; 10, Southington (Hannah Olsen, Juliana Mularczyk, Kerry Buchanan, Olivia Fournier), 1:43.12.

100 breast—1, Lindsey Gordon, Ridgefield, 1:03.94; 2, Willow Woods, Staples, 1:04.94; 3, Jenna Leonard, Ridgefield, 1:07.78; 4, Olivia Fassett, McMahon-Norwalk, 1:08.61; 5, Hanna Sotolongo, Ridgefield, 1:10.08; 6, Elissa Clancy, Ridgefield, 1:10.22; 7, Emma Himes, Greenwich, 1:10.43; 8, Madeleine Carter, Newtown, 1:12.46; 18, Patrycja Zajac, Southington, 1:13.62.

400 free relay—1, Greenwich, 3:29.43; 2, Ridgefield, 3:29.62; 3, Ludlowe, 3:31.34; 4, Staples, 3:32.87; 5, Glastonbury, 3:35.96; 6, Shelton, 3:38.23; 7, Westhill-Stamford, 3:42.5; 8, McMahon-Norwalk, 3:44.22; 11, Southington (Kerry Buchanan, Juliana Mularczyk, Jessica Piotrowski, Olivia Fournier), 3:51.82.

 

CT State Open

Saturday, Nov. 18

At Yale University, New Haven

Team results—1, Greenwich, 510.5; 2, Ridgefield, 400.5; 3, Weston, 376; 4, Darien, 361; 5, Cheshire, 331; 6, Staples, 327; 7, Ludlowe, 245; 8, New Canaan, 202; 9, Glastonbury, 200.5; 10, Wilton, 196; 11, Pomperaug, 190; 12, Shelton, 168; 13, Hall, 167; 14, McMahon-Norwalk. 141; 15. Hand. 136; 16, Amity, 114; 16, Lauralton Hall, 114; 18, Foran, 87.5; 19, Conard, 71; 19, Wethersfield, 71; 21, Lyman Hall, 63; 22, E.O. Smith, 60; 23, Westhill-Stamford, 58; 24, Trumbull, 57; 25, Westbrook, 54; 26, North Haven, 48; 27, East Haven-Cross, 47; 28, Haddam-Killingworth, 42; 29, Newington, 39; 30, Holy Cross, 36; 30, Newtown, 36; 32, Southington, 31.5; 32, Brookfield, 31.5; 34, Masuk, 30; 35, Woodland, 27; 36, Watertown, 24; 37, Oxford, 22; 37, New Fairfield, 22; 39, Seymour, 21; 40, Fairfield Warde, 19; 41, Suffield, 18; 42, Trinity, 15; 43, East Catholic, 13; 44, Immac-Bethel, 12; 45, Sacred Heart, 9; 45, Joel Barlow, 9; 47, Rockville, 6; 47, South Windsor, 6; 49, Waterford, 5; 50, NFA, 1; 50, Guilford, 1.

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

50 free—1, McKenna Dale, E.O. Smith, 23.03; 2, Sarah Grinalds, Ludlowe, 23.10; 3, Charlotte Proceller, Weston, 23.94; 4, Hannah Snyder, Ridgefield, 23.96; 5, Simona Visinski, Shelton, 24.17; 6, Ainsleigh Winget, Greenwich, 24.30; 7, Julia Merrill, Greenwich, 24.35; 8, Allie Mascia, Daniel Hand, 24.46; 9, Louise Kim, Shelton, 24.50; 10, Lily Kernaghan, Ludlowe, 24.53; 11, Mackenzie Healy, Staples, 24.55; 12, Katherine Thornton, Ludlowe, 24.69; 13, Emma Parkes, Shelton, 24.73; 14, Olivia Fournier, Southington, 24.79; 15, Katie Czulewicz, McMahon-Norwalk, 24.87; 16, Sophia Bragg, Trumbull, 24.95; 17, Emma Finnerty, New Fairfield, 25.05; 18, Morgan Dill, Wilton, 25.08; 19, Sierra Cripps, Seymour, 25.09; 20, Louisa Bjerke, Greenwich, 25.11; 21, Madeleine Smith, New Canaan, 25.13; 22, Taylor Loud, Wilton, 25.23; 23, Taylor Schinto, Greenwich, 25.24; 24, Hallie Campbell, Glastonbury, 25.38.

100 free—1, McKenna Dale, E.O. Smith, 50.96; 2, Caitlin McNary, Westbrook, 51.08; 3, Simona Visinski, Shelton, 51.79; 4, Julia Merrill, Greenwich, 52.28; 5, Tara Tiernan, Hall, 52.30; 6, Mary Hufziger, Newtown, 52.39; 7, Hannah Snyder, Ridgefield, 52.69; 8, Charlotte Proceller, Weston, 53.09; 9, Gwendolyn Strickland, Pomperaug, 53.25; 10, Lily Kernaghan, Ludlowe, 53.26; 11, Emily Warner, Greenwich, 53.37; 12, Allie Mascia, Daniel Hand, 53.49; 13, Katie Czulewicz, McMahon-Norwalk, 53.52; 14, Caroline Sweeney, New Canaan, 53.58; 15, Mackenzie Healy, Staples, 53.78; 16, Katherine Begg, Lauralton Hall, 53.96; 17, Jessica Ling Zhang, Glastonbury, 54.00; 18 (tie, Olivia Fournier, Southington, and Micaela O’Malley, Ridgefield, 54.01; 20, Taylor Loud, Wilton, 54.02; 21, Megan Phelan, Ludlowe, 54.07; 22, Louise Kim, Shelton, 54.08; 23, Caitlyn VonFeldt, Hadd-Kill, 54.52; 24, Alexandra Mayo, Guilford, 55.38.

200 free relay—1, Ludlowe, 1:36.88; 2, Darien, 1:38.67; 3, Greenwich, 1:38.91; 4, Shelton, 1:38.99; 5, Cheshire, 1:39.53; 6, Wilton, 1:39.82; 7, Ridgefield, 1:39.84; 8, McMahon-Norwalk, 1:40.32; 9, Pomperaug, 1:41.53; 10, Staples, 1:41.60; 11, Hall, 1:41.68; 12, Lauralton Hall, 1:42.02; 13 (tie), Glastonbury and Amity, 1:42.12; 15, Weston, 1:42.31; 16 (tie), Trumbull and Lyman Hall, 1:42.54; 18, Seymour, 1:42.72; 19, Southington (Olivia Fournier, Juliana Mularczyk, Kerry Buchanan, Hannah Olsen), 1:42.95; 20, Westhill-Stam., 1:43.05; 21, Brookfield, 1:43.35; 22, Masuk, 1:43.55; DQ, New Canaan and Conard.

running

Fall Fling 5K

Sunday, Nov. 13

73 runners, 3.1 miles

At YMCA Camp Sloper

Male winner: Mark Murdy, 17:16.

Female winner: Isabella Scalise, 21:16

1, Mark Murdy, 17:16; 2, Conner Leone, 17:17; 3, Tomy Murdy, 17:34; 4, Sean Suiter, 17:39; 5, Jordan McMeans, 17:44; 6, Adam Theriault, 18:22; 7, Ryan Slesinski, 19:20; 8, Matt Penna, 20:01; 9, Tyler Strong, 20.23; 10, Ryan Asido, 20:26; 11, Nicholas Lanigan, 20:45; 12, James Weil, 21:11; 13, Isabella Scalise, 21:16; 14, Zachary Christensen, 21:24; 15, Catherine Myers, 21:56; 16, Matthew Murdock, 22:05; 17, Marc Davis, 22:13; 18, Lani Pizzitola, 22:34; 19, Richard Katrenya, 22:36; 20, Chris Roy, 22:43; 21, Danial Haggerty, 23:02; 22, Penny Lane, 23:11; 23, Matt Cocco, 23:42; 24, Chris Carnright, 23:59; 25, Karen Donorgio, 24:06; 26, Amanda Perkowski, 24:13; 27, Lily Carnright, 24:29; 28, John Etter, 24:32; 29, Angela Heidgerd, 24:34; 30, Catherine O’Connell, 24:51; 31, Bill Lombardi, 25:02; 32, Jessica Hudson, 25:29; 33, Bernadette Haniard, 25:34; 34, Mark Smith, 26:06; 35, Eric Hudson, 26:33; 36, Michelle Russi, 27:36; 37, Melissa Healy, 28:03; 38, Ashly Allan, 28:35; 39, Ellen Wagner, 29:09; 40, Heather Turele, 29:21; 41, Melissa Pepin, 29:24; 42, Tom Millerd, 29:26; 43, Mary Baker, 29:43; 44, Naomi Cipriano, 29:54; 45, Holly Hamel, 30:09; 46, Sharon Rousseau, 31:15; 47, Heather Myrick, 31:15; 48, Jen McAuliffe, 31:21; 49, Jennifer Stroop, 31:33; 50, Jordan Hallett, 32:28; 51, Stephanie Gagliardi, 32:41; 52, Karen Longo, 32:41; 53, Annie Groom, 33:18; 54, Anna Pelletier, 34:33; 55, Janet Romayko, 34:39; 56, Dawn Pooler, 35:26; 57, Mark Pooler, 35:26; 58, Jim Peckiughen, 36:01; 59, Mary Nadeau, 36:46; 60, Alyssa Bengtson, 39:31; 61, Miranda Bengtson, 39:31; 62, Mary Etter, 39.55; 63, Emma Hallett, 40:59; 64, Jasmine Hallett, 40:59; 65, Kristen Curley, 41:04; 66, Christopher Trotta, 41:06; 67, Dylan Peco, 45:05; 68, Branden Peco, 45:06; 69, Jaxson Ly, 51:38; 70, Srey Ly, 51.38; 71, Lien Ly, 51.38; 72, Alexa Saraceno, 53.12; 73, Cindy Saraceno, 53.12.

 

Fall Fling 400

Sunday, Nov. 13

79 runners, 400 minutes

At YMCA Camp Sloper

Male winner: (tie) Tony Bonanno and Tim Goric, 38 laps.

Female winner: (tie) Michelle Corrigan, Michelle Currier, and Jennifer Kanaitis, 21:16

1 (tie) Tony Bonanno, and Tim Goric, 38; 3 (tie) Art Bryant, and Matt Silberberg, 36; 5 Joe Laskey, 34; 6 Patrick Turek, 32; 7 (tie) Michelle Corrigan, Michelle Currier, Jennifer Kanaitis, David Radcliffe, and Joshua Saraceno, 30; 12 (tie) Jake Biscoglio, Zayne Couch, Mike Lee, Anthony Mongiello, and Brian Roccapriore, 28; 17 (tie) Alice Carrillo, Chris Dutton, Harrison Foley, Jim McCusker, and Karen Prado, 26; 22 (tie) Fiona Coshma, and Celeste Fong, 22; 24 (tie) Jennifer Bryant, Andy Cable, Marie Gryszowka, Colleen Malone-Singer, Ariana Pike, Brent Robertson, and Ed Rudman, 20; 31 (tie) Krys Kuzara, and Julie Logan, 18; 33 (tie) Tim Bak, Amy Bishop, Katherine Bruns, Ken Forrest, and Bill Gibbs, 38 (tie) Jordan Pike, 16; and Dave Danenberg, 40 (tie) Paul Fryer, Carina Halloran, Luke Saglimbeni, Mira Skuka, Sarah McCurdy, Jim Murdy, Shelley Olm, Michael Perkowski, and Steve Schiller, 14; 49 (tie) Emma Bishop, Paul Labelle, Clifton McPherson, Stacey Clark, JT Lasker, Gene Vacca, and Dominic Wilson, 12; 56 (tie) Jake Fisher, Joann Foley, Wanda Hodsen, Clinton Morse, John Myers, Scott Picchioni,

Abby Roccapriore, and Kim Sass, 10; 64 (tie) Julie Aresco, Brian Glenn, Erica Basoli, Diane Hodyl, Jim Hunter, Doreen Laliberte, and Jacki Smith, 8; 71 (tie) Michelle Bosco, Christine Sawyer, and Mike Taricani, 6; 74 (tie) Angie Bosco, and Ken Pacileo, 4; 76 (tie) Carl Castanho, Debbie Dorman, Michael Lo, and Mike Monticello, 2.

 

Leave a Reply