Scoreboard for the Oct. 14 edition

 scoreboard-shs

These are the scores for games played between Monday, Oct. 3 and Sunday, Oct. 9. For more in depth coverage, read us in print or on-line.

football-shs

Football

Southington 43, Hall 14

Friday, Oct. 7

At Southington

Hall                                 00 07 00 07 — 14

Southington                 07 13 17 06 — 43

First Quarter

SHS—Anthony Plantamuro 21 pass from Will Barmore (Nick Daddona kick), 1:37.

Second Quarter

SHS—Plantamuro 1 run (Daddona kick), 7:13.

SHS—Vance Upham 9 run (kick failed), 6:16.

HHS—Andrew Cravedi 5 pass from Burke Martindale (Sam Harrington kick), 1:07.

Third Quarter

SHS—8 7 pass from Barmore (Daddona kick), 7:33.

SHS—Jack Herms 2 pass from Barmore (Daddona kick), 5:28.

SHS—Brandon Kohl 42 run (Daddona kick), 2:53.

Fourth Quarter

HHS—Nolan Tibbal 10 pass from Martindale (Harrington kick), 11:08.

SHS—Upham 10 run (kick failed), 6:59.

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING—Hall (25-35): Jaden Shaw, 8-31; Trevon Graham, 8-23; Evan Duzan, 1-0; Burke Martindale, 7-(-18); Team, 1-(-1). Southington (39-311): Vance Upham, 25-171; Brandon Kohl, 3-59; Anthony Plantamuro, 6-40; Will Barmore, 3-22; Ryan Montalvo, 2-19.

PASSING—Burke Martindale, HHS, 27-43-3, 203 yards; Will Barmore, SHS, 16-28-0, 176 yards.

RECEIVING—Hall (27-203): Nolan Tibball, 10-95; Andrew Cravedi, 10-88; Hunter Police, 3-6; James Gadue, 2-(-1); Jaden Shaw, 1-10; Mike Verrengia, 1-5. Southington (16-176): Vance Upham, 4-74; Anthony Plantamuro, 4-50; Jack Herms, 4-21; Matt Gunderson, 1-12; Tim O’Shea, 1-11; K. J. Dowler, 1-5; Dom Coppola, 1-3.

Records—HHS, 4-1 (1-1). SHS, 5-0 (2-0).

soccer-shs

Boys Soccer

Southington 4, Windsor 1

Tuesday, Oct. 4

At Southington

Windsor                        00 01 — 01

Southington                 01 03 — 04

First half—1, Collin Burbank (Alexis Frausto), SHS, 21:39.

Second half—2, Daniel Topper (Cameron Zegzdryn), SHS, 29:32; 3, Joseph Colaccino (Frausto), SHS, 29:00; 4, Jordan Koduah, WHS, 19:47; 5, Colaccino (Frausto), SHS, 15:12.

Shots—WHS, 7. SHS, 16.

Saves—Joshua Simons, WHS, 7. Evan Daddona, SHS, 5.

Corners—WHS, 2. SHS, 5.

Records—WHS, 1-9. SHS, 5-2-1.

 

Hall 5, Southington 0

Friday, Oct. 7

At West Hartford

Southington                 00 00 — 00

Hall                                 01 04 — 05

First half—1, Tyrek Robinson, HHS, 7:48.

Second half—2, Chris Monnes (Max Drazen), HHS, 33:13; 3, Drazen, HHS, 27:39; 4, Pablo Miras-DeSimone (Patrick Cassidy), HHS, 24:44; 5, Tom Knox (Jake Gilden), HHS, 26:49.

Shots—SHS, 3. HHS, 15.

Saves—Evan Daddona, SHS, 7. Jeremy Rausch, HHS, 3.

Corners—SHS, 3. HHS, 2.

Records—SHS, 5-3-1 (1-3-1). HHS, 9-1 (5-1).

soccer-shs

Girls Soccer

Southington 4, Windsor 0

Tuesday, Oct. 4

At Windsor

Southington                 03 01 — 04

Windsor                        00 00 — 00

First half—1, Natalie Verderame (Alijah Vega), SHS, 19:45; 2, Kat Crouse (Emma Panerella), SHS, 13:00; 3, Crouse (Taylor Hubert), SHS, 10:48.

Second half—4, Michaela Nanfito (Nicole Carter), SHS, 3:15.

Shots—SHS, 15. WHS, 3.

Saves—Janelle Mangassarian, SHS, 3. Cassidee McDonell, WHS, 9.

Corners—SHS, 6. WHS, 1.

Records—SHS, 5-3. WHS, 1-7.

 

Southington 2, Hall 0

Friday, Oct. 7

At Southington

Hall                                 00 00 — 00

Southington                 00 02 — 02

First half—No scoring.

Second half—1, Natalie Verderame, SHS, 15:36; 2, Ariana Gaziferi (penalty kick), SHS, 20:14.

Shots—HHS, 8. SHS, 8.

Saves—Sarah Peschke, HHS, 6. Janelle Mangassarian, SHS, 7.

Corners—HHS, 0. SHS, 0.

Records—HHS, 4-4-2 (3-2-1). SHS, 6-3 (2-3).

field-hockey-shs

Field Hockey

Conard 3, Southington 0

Wednesday, Oct. 5

At Southington

Conard                          01 02 — 03

Southington                 00 00 — 00

First half—1, Kaitlin Schulken, CHS, 7:23.

Second half—2, Vanessa Goodman, CHS, 16:31; 3, Schulken, CHS, 0:07.

Corners—CHS, 6. SHS, 5.

Shots—CHS, 17. SHS, 4.

Saves—Bella Ceilo, CHS, 3. Amanda Delorme, SHS, 10.

Records—CHS, 5-1-1. SHS, 2-6.

 

Simsbury 3, Southington 0

Friday, Oct. 7

At Simsbury

Southington                 00 00 — 00

Simsbury                      00 03 — 03

First half—No scoring.

Second half—1, Emily Franklin, Simsbury, 25:57; 2, Jen Caldwell, Simsbury, 14:31; 3, Sarah DePratti, Simsbury, 4:46.

Corners—Southington, 0. Simsbury, 13.

Shots—Southington, 3. Simsbury, 27.

Saves—Amanda Delorme, Southington, 24. Devon Murphy, Simsbury, 2.

Records—Southington, 2-7. Simsbury, 6-2.

soccer-shs

Volleyball

Farmington 3, Southington 0

(25-16, 25-17, 25-21)

Wednesday, Oct. 5

At Farmington

HIGHLIGHTS—Southington: Hannah Zelina, 11-for-12 serving, 2 aces, 11 attacks, 2 kills, 1 block, 2 digs; Stephanie Zera, 6-for-8 serving, 34 assists, 3 digs; Morgan Raymond, 5-for-5 serving, 22 attacks, 10 kills, 10 digs; Kelly Kritz, 8-for-11 serving, 1 ace, 25 attacks, 7 kills, 3 digs; Erica Daigle, 12-for-12 serving, 2 aces, 2 digs; Nolyn Allen, 7-for-7 serving, 1 ace, 2 attacks, 1 kill, 8 digs; Erica Bruno, 11 attacks, 4 kills; Cassidy Herrick, 1 dig; Megan Mahon, 25 attacks, 10 kills, 1 block.

Farmington: Carolyn Piera, 15-for-16 serving, 1 dig; Ali Troup, 6-for-7 serving, 27 assists, 3 attacks, 2 kills, 1 block, 3 digs; Paige Freckleton, 12 attacks, 6 kills, 2 blocks, 1 dig; Isabel Wagner, 1 dig; Kelly Swidorsky, 12-for-12 serving, 3 aces, 1 attack, 3 blocks, 2 digs; Caroline Cullen, 5-for-6 serving, 31 attacks, 9 kills, 2 blocks, 7 digs; Mary Schoenherr, 13-for-15 serving, 2 aces, 20 attacks, 7 kills, 13 digs; Danielle Gan, 17-for-17 serving, 2 aces, 4 assists, 10 digs; Erica Raus, 1 assist, 13 attacks, 10 kills, 3 blocks.

Records—SHS, 5-3. FHS, 9-0.

 

Southington 3, NFA 0

(25-22, 26-24, 25-19)

Thursday, Oct. 6

At Southington

HIGHLIGHTS—Southington: Hannah Zelina, 10-for-11 serving, 15 attacks, 6 kills, 2 blocks, 5 digs; Julia Wells, 3 digs; Stephanie Zera, 16-for-16 serving, 2 aces, 33 assists, 2 attacks, 1 kill, 5 digs; Morgan Raymond, 7-for-7 serving, 1 ace, 31 attacks, 10 kills, 1 block, 9 digs; Kelly Kritz, 20-for-22 serving, 3 aces, 15 attacks, 4 kills, 6 digs; Sarah Myrick, 3 attacks; Erica Daigle, 5-for-6 serving, 1 dig; Emily Tinyszin, 1-for-1 serving; Nolyn Allen, 10-for-12 serving, 2 aces, 2 attacks, 1 kill, 22 digs; Erica Bruno, 13 attacks, 2 kills, 1 block; Cassidy Herrick, 1 dig; Megan Mahon, 22 attacks, 12 kills, 1 block, 4 digs.

NFA: Eliana Jewell, 15-for-15 serving, 1 ace, 9 attacks, 1 kill, 1 dig; Kayley Ericson, 8-for-10 serving, 1 ace, 26 assists, 2 attacks, 1 kill, 1 block, 3 digs; Danielle Tirocchi, 10-for-10 serving, 1 dig; Jessica Surfus, 8 attacks, 2 kills, 1 block; Mackenzie Burke, 7-for-9 serving, 30 attacks, 11 kills, 2 digs; Megan Goldstein, 7-for-9 serving, 24 attacks, 11 kills, 4 blocks, 1 dig; Bailey Guillemette, 3 attacks; Melody Deschamps, 1-for-3 serving; Emily Marker, 6-for-7 serving, 1 attack, 1 kill, 3 digs.

Records—NFA, 7-2. SHS, 6-3.

 

Southington 3, EO Smith 1

(22-25, 26-24, 25-20, 25-14)

Friday, Oct. 7

At Southington

HIGHLIGHTS—Southington: Hannah Zelina, 12-for-14 serving, 3 aces, 1 assist, 25 attacks, 12 kills, 1 block, 2 digs; Julia Wells, 1 dig; Stephanie Zera, 15-for-16 serving, 2 aces, 46 assists, 6 digs; Morgan Raymond, 10-for-11 serving, 1 ace, 1 assist, 27 attacks, 13 kills, 12 digs; Kelly Kritz, 22-for-25 serving, 5 aces, 33 attacks, 12 kills, 17 digs; Sarah Myrick, 2-for-2 serving, 1 ace; Erica Daigle, 19-for-19 serving, 3 aces, 3 digs; Emily Tinyszin, 1-for-1 serving; Nolyn Allen, 4-for-7 serving, 12 digs; Erica Bruno, 1-for-3 serving, 24 attacks, 8 kills, 1 block; Cassidy Herrick, 2 digs; Megan Mahon, 2 assists, 33 attacks, 9 kills, 5 digs.

EO Smith: No stats available.

Records—EOS, 8-4. SHS, 7-3,

swimming-shs

Swimming

Conard 100, Southington 82

Wednesday, Oct. 5

At Cornerstone Aquatic Center, West Hartford

200 med relay—1, CHS, 2:00.5; 2, SHS (Olivia Fournier, Patrycja Zajac, Sam Sagnella, Hannah Olsen); 3, CHS.

200 free—1, Natalie Chernysh, CHS, 2:03.72; 2, Nancy Scanlon, CHS; 3, Kerry Buchanan, SHS; 4, Abigail Tonkinson, CHS; 5, Evelyn Holbrook, SHS.

200 IM—1, Kate Bell, CHS, 2:18.29; 2, Jessica Piotrowski, SHS; 3, Elizabeth Phillips, CHS; 4, Zajac, SHS; 5, Rebecca Hendsey, CHS.

50 free—1, Fournier, SHS, 25.13; 2, Emma Dowd, CHS; 3, Tatiana St.Juste, CHS; 4, Olsen, SHS; 5, Lauren Manning, CHS.

Diving—1, Elizabeth McMahon, CHS, 185.55; 2, Madison Osakowicz, SHS; 3, Harper Guthrie, CHS; 4, Kate Bronson, CHS.

100 fly—1, Chernysh, CHS, 1:04.36; 2, Phillips, CHS; 3, Piotrowski, SHS; 4, Scanlon, CHS; 5, Sagnella, SHS.

100 free—1, Fournier, SHS, 55.01; 2, Manning, CHS; 3, St.Juste, CHS; 4, Jessica Frigon, CHS; 5, Anny Volquez-Moquete, SHS.

500 free—1, Buchanan, SHS, 5:49.1; 2, Chloe Williams, CHS; 3, Tonkinson, CHS; 4, Isabella Guajardo-Moore, CHS; 5, Gina Calo, SHS.

200 free relay—1, SHS (Fournier, Olsen, Piotrowski, Buchanan); 2, CHS; 3, CHS.

100 back—1, Dowd, CHS, 1:07.49; 2, Frigon, CHS; 3, Maya Barlow, CHS; 4, Holbrook, SHS; 5, Jade Cassidy, SHS.

100 breast—exhibition.

400 free relay—exhibition.

Record—SHS, 4-1.

 

Hall 97, Southington 78

Friday, Oct. 7

At Cornerstone Aquatic Center, West Hartford

200 med relay—1, SHS (Olivia Fournier, Patrycja Zajac, Sam Sagnella, Hannah Olsen), 2:03.62; 2, HHS; 3, HHS.

200 free—1, Aislinn Mitchell, HHS, 2:04.97; 2, Kelly Tiernan, HHS; 3, Kerry Buchanan, SHS; 4, Grace Coll, CHS; 5, Evelyn Holbrook, SHS.

200 IM—1, Tara Tiernan, HHS, 2:16.48; 2, Emmi LaSpada, HHS; 3, Aeva Silverman, HHS; 4, Jessica Piotrowski, SHS; 5, Zajac, SHS.

50 free—1, Fournier, SHS, 24.99; 2, Maggie Mantz, HHS; 3, Olsen, SHS; 4, Jeanne Wang, HHS; 5, Julianna Mularczyk, SHS.

Diving—1, Madison Osakowicz, SHS, 145.3; 2, Bridget Aube, HHS.

100 fly—1, Mantz, HHS, 59.93; 2, K. Tiernan, HHS; 3, Lindsey Schmucker, HHS; 4, Piotrowski, SHS; 5, Sagnella, SHS.

100 free—1, T. Tiernan, HHS, 54.45; 2, Wang, HHS; 3, Coll, HHS; 4, Juliana Ferreri, SHS; 5, Anny Volquez-Moquete, SHS.

500 free—1, Mitchell, HHS, 5:36.49; 2, Buchanan, SHS; 3, Alissa Palmer, HHS; 4, Gina Calo, SHS; 5, Caroline Turner, HHS.

200 free relay—1, HHS, 1:46.06; 2, SHS (Olsen, Piotrowski, Kailey Hinckley, Buchanan); 3, HHS.

100 back—1, Silverman, HHS, 1:05.67; 2, Fournier, SHS; 3, Schmucker, HHS; 4, Holbrook, SHS; 5, Olivia DeMaio, HHS.

100 breast—exhibition.

400 free relay—exhibition.

Record—SHS, 4-2.

track-shs

Cross Country

Manhattan Invitational

2.5 miles

At Van Cortland Park, Bronx, N.Y.

Boys Results

212 Runners, 30 teams

Team results—(Varsity E race) 1, Saint John’s, 41, 1:05:48.6; 2, Niskayuna, 122, 1:07:40.1; 3, North Hunterdon, 139, 1:07:51.1; 4, Manhasset, 205, 1:08:54.2; 5, Syosset, 219, 1:08:56.6; 6, Cornwall, 225, 1:09:16.7; 7, Washingtonville, 225, 1:09:04.3; 8, Franklin D. Roosevelt, 229, 1:09:20.0; 9, Chariho, 261, 1:09:35.3; 10, Red Bank Regional, 265, 1:09:39.1; 11, Commack, 292, 1:10:00.4; 12, West Windsor-Plainsboro, 339, 1:10:30.2; 13, Southington, 364, 1:10:48.1; 14, Mainland, 367, 1:10:54.0; 15, Ridgefield, 369, 1:10:49.5; 16, East Meadow, 385, 1:10:50.2; 17, Lakeland-Panas, 514, 1:12:28.1; 18, Hackley School, 547, 1:13:17.9; 19, Triton, 561, 1:13:46.5; 20, Longwood, 591, 1:14:32.5; 21, St. Mark’s, 594, 1:14:13.7; 22, Metropolitan Campus, 603, 15:02.14; 23, Monroe, 637, 1:14:17.6; 24, Notre Dame-Bishop Gibbons, 706, 1:18:58.7; 25, Valley Central, 734, 1:17:02.7; 26, Norwalk, 787, 1:18:13.8; 27, Bayport-Blue Point, 788, 1:18:54.7; 28, BFA-St. Albans, 856, 1:20:14.4; 29, Bishop Loughlin, 864, 1:21:47.9; 30, Fiorello H. LaGuardia, 887, 1:21:34.7.

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

1, Ray Sellaro, North Hunterdon, 12:56.1; 2, Ben Kovacs, Saint John’s, 12:57.4; 3, Matthew Sayre, Lakeland-Panas, 13:03.4; 4, Joshua Rahn, Saint John’s, 13:04.0; 5, Timothy Euler, East Meadow, 13:05.7; 6, Patrick Craemer, Saint John’s, 13:07.3; 7, Joe Walsh, Saint John’s, 13:08.7; 8, Peter Zimbalist, Syosset, 13:11.3; 9, Colin Ross, Niskayuna, 13:13.8; 10, Skyler Lattuca, Longwood, 13:14.4; 29, Mark Murdy, Southington, 13:35.9; 42, Conner Leone, Southington, 13:51.3; 83, Shane Leone, Southington, 14:17.1; 103, Tom Murdy, Southington, 14:30.6; 107, Ryan Slesinski, Southington, 14:33.2; 114, Jeffrey Hannigan, Southington, 14:38.1; 119, Jordan McMeans, Southington, 14:42.1.

Girls Results

191 Runners, 27 teams

Team results—(Varsity E race) 1, Colonie, 107, 1:20:51.4; 2, Colts Neck, 130, 1:21:46.8; 3, Ursuline, 138, 1:21:34.7; 4, Haddonfield, 165, 1:22:25.2; 5, John Jay-Cross River, 169, 1:23:07.3; 6, Bayport-Blue Point, 232, 1:24:51.2; 7, Bronxville, 248, 1:25:10.4; 8, Pingry, 308, 1:26:42.7; 9, Governor Livingston, 312, 1:26:54.8; 10, Southington, 324, 1:27:31.0; 11, Great Neck North, 343, 1:27:39.1; 12, South Side, 357, 1:29:14.6; 13, Susan Wagner, 364, 1:28:28.1; 14, St. Anthony’s, 406, 1:29:46.4; 15, Northport, 411, 1:29:42.2; 16, Cheltenham, 412, 1:28:50.3; 17, Ardsley, 452, 1:30:53.9; 18, Pawling, 525, 1:33:52.6; 19, Scarsdale, 526, 1:32:31.4; 20, Spotswood, 526, 1:33:58.6; 21, Nanuet, 581, 1:34:35.9; 22, Horace Greeley, 634, 1:36:31.9; 23, Longwood, 660, 1:36:26.2; 24, Schenectady, 665, 1:38:30.2; 25, St. Joseph Hill, 705, 1:40:59.6; 26, St. Francis Prep, 775, 1:42:51.0; 27, Brentwood, 896, 1:53:18.8.

SELECTED INDIVIDUAL RESULTS

1, Mary Grace Rittler, Cheltenham, 15:00.3; 2, Briana Gess, Haddonfield, 15:09.5; 3, Sarah Flynn, Ursuline, 15:18.1; 4, Kaitlin Ryan, Bronxville, 15:26.4; 5, Ruth Segall, Ardsley, 15:31.9; 6, Colleen Megerle, Colts Neck, 15:36.4; 7, Kathryn Tenney, Colonie, 15:38.3; 8, Sophia Rosset, Scarsdale, 15:42.1; 9, Haley McLean, Ursuline, 15:46.9; 10, Amanda Chambers, Colonie, 15:47.7; 45, Isabella Scalise, Southington, 16:56.0; 56, Marissa Matthews, Southington, 17:12.7; 66, Kate Kemnitz, Southington, 17:36.0; 77, Sarah Minkiewicz, Southington, 17:50.0; 80, Natalia Adamczyk, Southington, 17:56.3; 87, Laini Pizzitola, Southington, 18:02.9; 107, Catherine Myers, Southington, 18:28.3 107.

Leave a Reply