Apple Harvest Road Race results

Apple Harvest Road Race

Sunday, Oct. 6

5 miles, 359 runners

At Southington

Top Male Finishers—1, Chris Rosenberg, 25:26; 2, Jim Rosenberger, 26:59; 3, Alex Dunn, 27:48.

Top Female Finishers—1, Kelly Browning, 35:03; 2, Ashley Bascetta, 35:16; 3, Tori Cronin, 35:25.

Dave Gworek Award (top Southington finisher)—Male: Jim Rosenberger, 26:59. Female: Jennifer Manware, 36:50.

 

DIVISION WINNERS

Women’s Results

Ages 11-13—1, Karolina Wneta, 44:23; 2, Taylor Harton, 45:24; 3, Cicily Balachandar, 47:15.

Ages 14-16—1, Emily Gray, 53:55.

Ages 17-19—1, Kaite Tsitaridis, 38:32; 2, Emily Lachapelle, 44:03; 3, Julia D’Abramo, 46:51.

Ages 20-29—1, Sarah Dombrowski, 36:49; 2, Molly Alfieri, 37:16; 3, Ashley Brilla, 37:22.

Ages 30-39—1, Marcie Brainerd, 35:36; 2, Gretchen Yatzook, 35:53; 3, Jessica Crandall, 36:53.

Ages 40-49—1, Jennifer Robinson, 35:39; 2, Jennifer Manware, 36:50; 3, Tracey Vroeginday, 37:58.

Ages 50-59—1, Diane Snow, 37:57; 2, Nancy Morrell, 38:28; 3, Anna Staradaj, 39:24.

Ages 60-69—1, Joan LaPierre, 38:57; 2, Linda Rocco, 45:18; 3, Wendy Andres, 49:23.

 

Men’s Results

Ages 11-13—1, Benjamin Carlson, 33:02; 2, Paul Wales, 38:05; 3, Ethan Koscinski, 44:27.

Ages 14-16—1, Rick Criscitello, 36:30; 2, Mike Fazzino, 36:38; 3, Erik Kryzanski, 38:38.

Ages 17-19—1, Jian Siadat, 52:49.

Ages 20-29—1, John Longo, 28:25; 2, Mike Reiger, 28:49; 3, Jeff Fargo, 30:27.

Ages 30-39—1, Nicholai Dalidowitz, 29:03; 2, Ryan O’Connor, 30:04; 3, Darrell Cook, 30:59.

Ages 40-49—1, Mario Longo, 30:08; 2, Bruce Christensen, 30:22; 3, David May, 33:03.

Ages 50-59—1, Kevin Goehring, 30:49; 2, Mark McGrane, 31:47; 3, James Feltz, 33:55.

Ages 60-69—1, Steven Morse, 33:39; 2, Bill Lombardi, 36:10; 3, Ben Mattheis, 40:52.

Ages 70-79—1, Lee Bradley, 40:51; 2, Neal Wellins, 51:45; 3, James Dirscoll, 1:11:24.

INDIVIDUAL RESULTS

No. 1-50

1, Chris Rosenberg, New Britain, 25:26; 2, Jim Rosenberger, Plantsville, 26:59; 3, Alex Dunn, Stamford, 27:48; 4, John Longo, Southington, 28:25; 5, Mike Reiger, New Britain, 28:49; 6, Nicholai Dalidowitz, Southington, 29:03; 7, Ryan O’Connor, Bristol, 30:04; 8, Mario Longo, Cheshire, 30:08; 9, Bruce Christensen, Bolton, 30:22; 10, Jeff Fargo, New Britain, 30:27; 11, Kevin Goehring, Farmington, 30:49; 12, Darrell Cook, Plantsville, 30:59; 13, Bryan Gionet, Southington, 31:21; 14, Matthew Parrotti, Brooklyn (NY), 31:24; 15, Mark McGrane, Southington, 31:47; 16, Jon McKinstry, Southington, 32:12; 17, Bill Zielinski, Southington, 32:29; 18, Troy Schinkel, Wolcott, 32:43; 19, Benjamin Carlson, Middletown, 33:02; 20, David May, Wallingford, 33:03; 21, Geoff Morrison, Simsbury, 33:06; 22, Steven Morse, Broadbrook, 33:39; 23, Jonathan Potter, Southington, 33:51; 24, James Feltz, Southington, 33:55; 25, Tom Cunningham, Plantsville, 33:58; 26, Anthony Kosior, Southington, 33:58; 27, Christopher Harris, Brooklyn (NY), 34:41; 28, Kelly Browning, Glastonbury, 35:03; 29, James O’rourke, Southington, 35:07; 30, Ashley Bascetta, Granby, 35:16; 31, Paul Labelle III Plantsville, 35:18; 32, Michael Lo Presti, Plantsville, 35:22; 33, Cesar Garcia, Southington, 35:23; 34, Tori Cronin, New Britain, 35:25; 35, Peter Armon, Chesire, 35:27; 36, Marcie Brainerd, Guilford, 35:36; 37, Vic Yelevich, Farmington, 35:38; 38, Jennifer Robinson, Cheshire, 35:39; 39, Robert Palko, Southington, 35:39; 40, Justin Krom, Southington, 35:41; 41, Gretchen Yatzook, Meriden, 35:53; 42, Christopher Peshka, West Hartford, 35:58; 43, Kevin Pietsch, Philadelphia (PA), 36:01; 44, Bill Lombardi, Southington, 36:10; 45, Kevin Schmarr, Southington, 36:12; 46, Shawn Simpson, Cheshire, 36:17; 47, Henryk Gudelski, Ostroleka, 36:20; 48, Nathan Chubet, Plantsville, 36:26; 49, Rick Criscitello, Southington, 36:30; 50, Mike Fazzino, Plantsville, 36:38.

No. 51-100

Page 1 of 13 | Next page